Načítání…

Co na alergie na pyl?

  • Domů
  • Co na alergie na pyl?
Co na alergie na pyl?

Základy o alergiích na pyl

Máte-li alergii na pyl, pak víte, jak nepříjemné to může být. Překvapivě se tato alergie nazývá senná rýma, ačkoli nemá nic společného s senem ani s rýmou. Je to reakce na pyl z kvetoucích stromů, trávy a květin. Alergická rýma je jednou z nejčastějších forem alergií a ovlivňuje miliony lidí po celém světě. Ať už jste novým alergikem nebo s tímto problémem bojujete již léta, mám pro vás několik tipů.

Rozpoznání alergie na pyl

Jak poznáte, že trpíte alergií na pyl? No, existují určité příznaky, které by vás měly upozornit. Jedná se například o svědivé, vodnaté oči, kýchání, svědění v nose nebo v krku, ucpaný nebo tekutý nos. Je v danou chvíli velmi důležité poznat tyto příznaky, aby bylo možné přijmout potřebná opatření. U některých lidí mohou být příznaky mírné a prakticky nepostřehnutelné, u jiných mohou být extrémně nápadné a omezující.

Prevence před alergií na pyl

Prevence je vždy lepší než léčba. Toto rčení platí i pro alergie na pyl. Existuje několik způsobů, jak se vyhnout expozici pylem. Můžete například sledovat zprávy o počasí a zůstat doma ve dnech s vysokou koncentrací pylu. Často také pomáhá nosit během těchto dnů sluneční brýle. Pokud jste na zahradě, ujistěte se, že máte na sobě oděv, který pokryje co nejvíce vaší pokožky, a po návratu domů se převlékněte a omyjte si vlasy.

Dokáže Můj domov ochránit před alergií na pyl?

Domov je místo, kde byste měli být v bezpečí před alergeny. Ale jak zajistíte, že je váš domov skutečně bezpečné místo? No, jedným z nejlepších způsobů, jak chránit váš domov před vniknutím pylu, je pravidelné větrání a úklid. Také je dobré mít doma ionizátor vzduchu, který může eliminovat alergeny z okolního vzduchu. A konečně, rostliny. Ano, jisté pokojové rostliny mohou výrazně snížit množství alergenů v ovzduší.

Léčba alergie na pyl

Pokud se vám nedaří alergii na pyl vyhnout, pak je na čase začít přemýšlet o léčbě. Na trhu existuje řada volně prodejných léků, které mohou pomoci zmírnit příznaky alergie na pyl. Patří sem antihistaminika, dekongestanty, kortikosteroidy nebo kombinované preparáty. Některé léky si můžete aplikovat jako sprej přímo do nosu, jiné se užívají perorálně.

Alternativní metody léčby

Pokud nejste fanouškem léků, nebo pokud hledáte přirozenější způsob, jak zmírnit své příznaky, tak by vás mohly zaujmout alternativní metody léčby. Akupunktura, bylinné doplňky stravy, homeopatie a mnoho dalších alternativních metod mohou pomoci zmírnit příznaky alergie na pyl. Samozřejmě, je důležité, abyste před zahájením jakékoliv alternativní léčby konzultovali své plány se svým lékařem.

Pylomapy a pochopení cyklů rostlin

Je důležité pochopit a sledovat, kdy různé rostliny uvolňují svůj pyl. V tomto ohledu mohou být velmi užitečné takzvané pylomapy, které ukazují aktuální situaci ohledně intenzity pylu. Tyto mapy vám mohou pomoci se na vysoké koncentrace pylu připravit a adekvátně se chránit.

Závěrečná rada

Koncentrace a druh pylu v ovzduší se mění v závislosti na počasí, ročním období a místě. Nejlepší obranou proti pylu je vhodně se chovat v dny s vysokou koncentrací pylu, regulovat expozici a užívat léky, které vám pomohou zvládat příznaky. A když všechno ostatní selže, pamatujte na to, že nejste sami. Miliony lidí po celém světě procházejí tím samým. Takže nevzdávejte se, držte se a užijte si krásu přírody bez ohledu na všechny ty šílené alergie.

Napsat komentář