Kýchání je, dámy a pánové, jakýsi výkřik naší nosní sliznice. Představte si, že to je jako alarm, který naše tělo spustí, když ucítí, že do nosu se nám dostala nějaká nezvaná návštěva - prach, pepř nebo třeba pylové zrnko. Při kýchání se náš nos snaží tohoto vetřelce zbavit, a to vcelku razantně. Svaly v hrudi se napnou, hrtan se uzavře, a pak to přijde – vzduch prudce vyletí z našich plic přes ústa a nos rychlostí až 150 km/h! Tahle síla může odhodit drobné částečky dokonce na vzdálenost až 8 metrů. Proto je tak důležité zakrývat si při kýchání ústa, abychom neomezili své okolí na vlastní mikroskopické fontány.
Máte-li pocit, že potřebujete kýchnout, ale nedaří se vám to, nebojte se, mám pro vás pár triků. Jedním z nejklasičtějších je lehké dráždění nosní sliznice - a pozor, mluvím o velmi jemném podráždění! Trošku vyčistit prach, nebo, jak můj Hynek rád říká, "přimět nosní chloupky k tanci.", pomocí různých předmětů jako třeba špičky papírového kapesníčku nebo konce gumičky do vlasů může udělat zázraky. Nicméně pamatujte, že s tímto nemáte přehánět, abyste si nezpůsobili podráždění nebo dokonce zranění.
Pokud jde o požerství, tak tam je to živá škola. Víte, co je to arzenál pro vyvolání kýchání? Pepř, křen, česnek nebo třeba wasabi. A teď vám přiznám, že jednou jsem chtěla Hynkovi ukázat, jak je wasabi účinný, a vsadili jsme se na večer ve skvělé japonské restauraci. No, poslechněte, patrně jsem přecenila své schopnosti kýchnout na přání a místo toho jsem získala pocit, že můj nos se chystá odstartovat. To byla legrace! Ale abych byla spravedlivá, to byl jednou a dost. Jinak jsou tyhle jídla skvělá a není potřeba přehánět, jedna lžička toho správného koření a zaručeně vám to 'skočí'.
Nyní trochu vážněji, ať to nebereme jenom s humorem. Existují určité praktiky, které rozhodně nedoporučuji vyzkoušet, když se snažíte vyvolat kýchání. Pohrávat si s nosními sliznicemi může být nebezpečné a některé metody mohou způsobit vážná zranění. Někteří lidé třeba doporučují dýchnout si do nosu tabák nebo jiné látky, ale tohle je ukázkový příklad toho, jak si zadělat na problém. Příliš brutální násilí na náš chudák nos je jak zlý pán na svého koně - nakonec to skončí bumbáním, ale útěkem dost nejspíše nikoli.
A teď vážně: kýchání má vliv na naše zdraví. Je to reflex, který pomáhá udržovat naše dýchací cesty čisté a bránit vniknutí nežádoucích látek do plic. Když nesmíme kýchnout, je to jako když se snažíme nemrkat když nám něco létá před okem. Tělo si prostě říká, že to musí ven. Ale také je to znamení, že máme třeba alergii, nebo nás něco naštvalo (třeba i prach). Až příště ucítíte, že vám to brojí v nose, nebojte se tomu poddat. Je to pro vaše dobro! Copak neznáme všechny ten skvělý pocit úlevy, když se po delším 'koktání' konečně podaří to kýchnutí dostat ven?
Jestli vám předchozí rady přišly užitečné, tak tady je ještě pár bleskových tipů na závěr. Představte si, že jste ve chvíli, když cítíte, že kýchnete, ale ne a ne to přijít. Co teď? No, stát urozpačeně s otevřenými ústy a čekat? To by bylo, jako kdyby jste postávali na zastávce a čekali na autobus, který už dávno zmizel za horizont. Zkuste jednoduše se podívat na světlo (to ovšem funguje hlavně pro lidi, co mají fotickou reakci na kýchání), nebo si přiložte k nosu něco studeného. A pamatujte, že kýchání není nic na co byste se měli stydět - je to naše lidská super schopnost!
A na závěr pár faktů, které vás možná překvapí. Víte, že některé kultury považují kýchání za dobré znamení? A výzkum dokonce ukázal, že u některých lidí může kýchání způsobit pocit euforie? Příště, když vás padne na nos nějaká ty allergie nebo prach, tak si vzpomeňte, že možná právě vás čeká malá dávka radosti. A ještě vám prozradím jeden důležitý fakt: nikdo nemůže kýchnout se otevřenýma očima – věřte mi, s Hynkem jsme to zkoušeli a neskončilo to jen tak obyčejným kýchnutím!
Napsat komentář