Načítání…

Co kvete pyl?

Co kvete pyl?

Části květu a jejich funkce

Věděli jste, že květ je vlastně nejen krásný pohled, ale také komplexní stroj na výrobu pylu a semen? Myslím tím, že každá jeho část má svůj vlastní účel. Martina, moje drahouška, mě jednoho dne oslovila se slovy: "Václave, co kvete pyl?" Jako milující manžel jsem se samozřejmě pustil do vysvětlování - takový jsem, vždy rád vysvětluji. Prvky květu, všechny důležité, jsou kalyx (obal květu), koruna (barevné a často vonné části květu sloužící k přilákání hmyzu), tyčinky (produkují pyl) a pestík (kde se vyvíjejí semena).

Morfologie pylu

Mluvíme-li o pylu, mluvíme o částicích, které můžeme vidět pouhým okem jako prach na okvětních lístcích a v nektaru. Pyl je ale mnohem více než jen prach, má velmi specifickou strukturu. Každá pyltice má tvrdou, odolnou obálku, která obsahuje stovky milionů zrnek pylu. Jsou to tyto zrnka, které jsou neseny větrem nebo hmyzem a nakonce oplodňují květy rostlin, umožňují jim produkovat semena.

Proces pylení

Na pyl navazuje, jak jinak, pylení - proces, který je tak důležitý pro reprodukci rostlin. Aby se mohl pyl dostat z tyčinky na pestík, potřebuje pomoc. Některé rostliny se spoléhají na vítr, který odnáší pyl z tyčinky a vane jej na pestík (ano, příroda je občas dost hrubá a nesofistikovaná, chtěl bych vidět, jak by na to reagovala Martina!). Jiné rostliny si naopak najímají pomocníky - hmyz. Malé pracovníčky, jako včely nebo motýli, sbírají nektar, při čemž se jim na těle usazuje pyl, který dále přenášejí na další rostliny. A tím pádem dochází k oplodnění.

Vliv pylu na alergie

Chtěl bych se nyní posunout k méně veselému tématu, a to je vliv pylu na alergie. Až mě mrzí, že se musím klonit k takové negativitě, ale faktem je, že pyl je jedním z hlavních původců alergických reakcí. Tyto reakce jsou způsobeny tím, jak naše tělo zareaguje na cizí částice allergenu. Ale nebojte se, mám také nějaké rady, jak se s tím vypořádat!

Tipy, jak se vypořádat s alergií na pyl

Prvně, zůstaňte v interiéru, pokud možno s otevřenými okny během dne, kdy je koncentrace pylu v ovzduší nejvyšší. Dále je důležité omezit čas strávený venku ve dnech s vysokou koncentrací polenu. Také investice do kvalitního čističe vzduchu mohou pomoci zmírnit příznaky alergie na pyl. A konečně, pravidelně konzultujte s odborníkem a v případě potřeby užívejte léky na předpis proti alergii.

Využití pylu v lidové medicíně

Ano, slyšíte správně, pyl se také hodně používá v lidové medicíně! Martina ho také s oblibou zahrnuje do svých domácích receptů na posílení imunity, vylepšení trávení a obecné posílení organismu. I když mám někdy pocit, že mě moje drahá chce otrávit svými bylinnými nápoji (vždyť víte, jak chlapi jsme na takové to), musím uznat, že mi pomáhají cítit se lépe.

Pyl a včely

Kdo by měl vědět více o pylu než včely? Tato pracovitá stvoření shromažďují pyl z květin, které pak přinášejí zpět do úlu. Nejzábavnější na tom je, že včely mají co do činění s množstvím pylu, do takové míry, že když se vracejí do úlu, jejich tělíčka jsou pokryta těmito zlatými zrnky. Martina se vždycky rozesměje, když ji tuto informaci připomínám.

Konec naší cesty pylu

Myslím, že jsme si dnes prošli pěknou porci informací o pylu. Doufám, že vás to bavilo stejně jako mě. Ať už jste se chtěli dozvědět více o tom, jak květy vytvářejí pyl, jaké je jeho složení nebo jaké má vlivy na naše tělo, doufám, že jste si odnesli něco hodnotného. Ačkoli není pyl vždycky naším přítelem, je jasné, že hraje důležitou roli v životě rostlin a je nezastupitelnou součástí našeho světa. Nyní již víte odpověď na Martininu otázku: "Václave, co kvete pyl?" A já se můžu pustit do přípravy dalšího článku pro vás. Těšíme se na vás příště!

Napsat komentář