Načítání…

Jak rozpoznat alergický kašel: příznaky a léčba

  • Domů
  • Jak rozpoznat alergický kašel: příznaky a léčba
Jak rozpoznat alergický kašel: příznaky a léčba

Co to vlastně ten alergický kašel je?

Ah, alergický kašel, to známé pískání a chraptění, které je někdy tak nezaměnitelné, že si říkáte: „To není normální kašel, to je něco jiného!“ No a máte pravdu! Když se řekne alergie, mnohdy si představíme svědění v očích, kýchání nebo rýmu a kašel jako by byl ten trošku zanedbávaný sourozenec. Alergický kašel je specifický tím, že je vyvolán imunitní reakcí vašeho těla na určité alergeny ve vzduchu - ať už je to pyl, prach, zvířecí srst, nebo třeba plísně. Má takové ty zábavné vlastnosti, vždyť znáte to, sedíte v kavárně, pohoda, kafe, koláček a z ničeho nic se spustíte do kašlacího maratonu, až vám soused u stolu podá sklenici vody s tím, že bychom měli zpomalit. Je takový suchý, dráždivý, a nekompromisní. Sama jsem prožila několik takových příhod, a vždycky je to k popukání, když divákům v kině přebijete romantickou scénu vašim „hustým“ sólem.

Jaké jsou příznaky, že se nejedná o obyčejný kašel?

Když máte alergický kašel, vaše tělo prostě vyvádí více než v případě klasického nachlazení. Nejenom že se ocitnete v křečích, jako byste se pokoušeli zpívat operační árii, ale představte si, že opravdu zpíváte, jen místo applause sklidíte starostlivé pohledy. Tento kašel je takový chytrý, řekla bych, protože číhá na vás ve chvíli, kdy jste obklopeni tím, co vám nedělá dobře. Aby bylo jasno, mluvím o těch příznacích, které signalizují, že už to není o tom, že byste se náhodou škrábali v krku peřím z polštáře. Tohle je ta směsice suchosti, svědění v krku, a tak trochu i pocit, že se dusíte, ale bez toho dramatického momentu. Jako kdyby vám někdo neustále koketoval s hlasivkami a vaše krk začne hrát svou vlastní melodii. Nevěříte? Tak zkuste jít spát s otevřeným oknem v době pylové sezóny, ráno vás probudí váš vlastní kašel a pak si povíme.

Je možné alergický kašel zaměnit s jiným typem kašle?

Pokud se někdo podívá na vás, když máte alergický záchvat kašle, možná si pomyslí, že trpíte každou neduhou, která je známá lidstvu. Já osobně jsem měla jednou veselou příhodu, kdy mi kdosi v metru nabídl pastilky proti kašli a bylinný čaj. Tak laskavé, avšak - opravdu to nebylo to, co by mi pomohlo. Je důležité pochopit, že alergický kašel může být poměrně záludný a může vás přesvědčit, že máte infekci dýchacích cest, nebo naopak. Ale jak se říká, detaily jsou důležité. I když příznaky mohou být podobné jako u některých infekcí, útoky alergického kašle třeba nenastanou kdykoliv, ale spíš ve chvíli, kdy se dostanete do kontaktu s něčím, co vaše tělo nesnáší. Takže když se pokaždé rozkašlete v sekci s mýdly a čisticími prostředky, možná to není náhoda.

Jak dlouho může alergický kašel trvat?

Trvání alergického kašle je jak vánoční večírek, nikdy nevíte, kdy to skončí. Někdo prchne po pár hodinách, ale někteří se budou bavit až do závěrečných titulků. Přeneseno do řeči kašle, zatímco obyčejný kašel způsobený nachlazením může vyprchat jako mlha za týden nebo dva, alergický kašel může být jak nezvaný host, který vás bude obtěžovat tak dlouho, dokud budete ve stálém kontaktu s alergenem. Jasně, můžete si říci, že to přece musí jednou přejít samo od sebe, jako všechny dobré i špatné věci, ale zkuste vydržet opakované kašlací koncerty po celé týdny - nebo dokonce měsíce - během hlavní alergické sezóny. A věřte mi, pouhá vůle nestíhá zachytit každý kašel. Rozumíte mi, že? Alergický kašel drží s lhostejností starého mudrce, který sedí na hoře a ignoruje volání světského ruchu.

Existují domácí léky na alergický kašel, nebo musíme sáhnout k lékům?

Nabízí se otázka: „Jste pro přírodu, nebo se raději spolehnete na ty malé bílé tovaryše z lékárny?“ Cesta k úlevě od alergického kašle je tak rozmanitá jako šatník lady Gagy. Mnozí z nás mají tendenci prvně vyčerpat domácí prostředky, aby potlačili ten svědivý orchestr v krku. Třeba si připravíte zázračný čaj z medu a citronu s příměsí zázvoru – prý to útočí na alergeny jako ninjové ve tmě. Nebo co takhle vlažná voda s solí? To je klasika, která nevyjde z módy, jako černé šaty u žen. Ovšem nebojte se sáhnout i po farmaceutických leopardích tlapkách, když domácí triky selžou. Já osobně mám skvělou zkušenost s některými antihistaminiky, které mě dokážou zachránit před potopou alergické mizérie. A nezapomínejme na nosní spreje, to jsou skutečně rytíři v blyštivé zbroji v boji proti všudypřítomnému kašli.

Jak se alergickému kašli předcházet?

Prevence je matkou moudrosti, a když je řeč o alergickém kašli, platí to dvojnásob. Připravit se na alergickou sezónu je jako strategická hra. Nasazujeme figurky, plánujeme tahy a modlíme se, aby naše obrana byla pevnější než přehrada před průlomem. Nejdřív si posviťte na toho tajného nepřítele - zjistěte, co to je, že vám zařizuje ty kašlací konvulze. Alergické testy jsou vaším nejlepším přítelem, když chcete zjistit, na co přesně reagujete. Hned jak to víte, můžete se vyhnout kontaktu s alergeny - nebo alespoň je minimalizovat. To znamená občas zůstat doma s knihou místo výletu do parku právě ve chvíli, kdy kvetou vaše oblíbené květy. Pokud jde o domov, sáhněte po vzduchových filtrech a pravidelně větrejte. Alergeny milují líný vzdušný prostor, jako jsou ty okurkové období v zimě, kdy není moc smysl dělat velké věci. Pravidelný úklid a zbavení se prachu, to je úplně základní věc. Takže třeba vytáhněte ty sexy rukavice a zaútočte na prach pomocí vytírání a vysávání. Ano, myslím to vážně, sexy rukavice - proč by úklid nemohl být i styl?

Kdy je čas navštívit lékaře?

I když se občas cítíme jako nesmrtelní bohové, existují chvíle, kdy je lepší se svěřit do rukou odborníků. Vězte, že jestliže váš alergický kašel nebere konce a vaše domácí léčba nezabírá, možná přišel čas pozvednout telefon a objednat se u doktora. Jak poznáte, že to tak je? No, přesně tehdy, když vaše krk pěje více, než by mělo, a vaše trpělivost se začíná blížit k bodu mrazu. Lékař má v rukávu více triků než kouzelník na dětské párty. A navíc, pokud vás trápí něco víc, lékař to odhalí – ať už je to astma nebo nějaký jiný problém, který přidává alergiím na síle. Navíc, není nic povzbudivějšího než slyšet profesionální úsudek a získat radu přesně šitou na míru vaší situaci.

Alergický kašel v každodenním životě - jak se s ním vypořádat?

Už to znáte, alergický kašel vám může docela zamotat hlavu, obzvláště když jste na veřejnosti a snažíte se udržet svůj kašel pod kontrolou jako divokého poníka. Mě osobně kromě medicínské pomoci zachraňují malé vychytávky. Naučila jsem se nosit v kapse balíček vlhkých ubrousků a malý balíček papírových kapesníků, aby byl hned poruke, když to začne. Víte, co je ještě skvělé? Mentolové bonbony. Tyto chladivé skvosty vám mohou ulevit od svědění v krku, jakoby mávnutím kouzelného proutku. A co teprve když máte kašel na pracovišti? Já si zalezím do své malé pracovní koutku s hrnkem čaje a společností mých rostlinek. Jako bonus, rostliny čistí vzduch, takže je to vlastně win-win situace. Ale to nejdůležitější, co mi pomáhá zůstat pozitivní, je to, že mám smysl pro humor. Vždycky si připomeňte, že to jednou pomine a že každý váš kašel je připomínkou, že vaše tělo je ve skutečnosti docela úžasný stroj, který se snaží o vás postarat. Alespoň tak to vidím.

Napsat komentář