Načítání…

Jak se zjistí alergie na laktózu?

  • Domů
  • Jak se zjistí alergie na laktózu?
Jak se zjistí alergie na laktózu?

Co je to laktózová intolerancia

Už jste někdy slyšeli o tom, že někdo trpí laktózovou intolerancí a nevěděli jste, co to znamená? To je přesně to, o čem dnes budeme hovořit. Laktózová intolerancia je stav, kdy tělo není schopno trávit laktózu, což je cukr, který se nachází v mléčných výrobcích. Prostě to tak bude. Jako když se Bruno, můj chameleon, snaží změnit barvu na odstín, který není v jeho paletě. To prostě nejde.

Osoba s laktózovou intolerancí nemá dostatek enzymu laktázy, který rozkládá laktózu na jednodušší cukry, které může tělo snadno vstřebat. Je to jako kdyby Bruno chtěl jíst salát a já mu dal steak. Steak je pro něho příliš těžký na trávení, tak jako je pro nás laktóza bez dostatečného množství laktázy.

Příznaky laktózové intolerancie

Chápete, co tím chci říct? Je to jako když si Bruno vezme na sebe barvu, která ho nějak obtěžuje. Například když se barví červeně, vím, že je rozrušený. Také mi dají najevo, když se něco děje, a zjistíme, co je špatně. Stejně tak lidské tělo dá najevo příznaky laktózové intolerancie, když má trávicí potíže s mléčnými výrobky.

Příznaky mohou zahrnovat nadýmání, průjem, břišní křeče a plynatost. Ale pozor, někdy se mohou projevovat až několik hodin po konzumaci laktózy! Je to trochu jako když Bruno pozře nějaké nevhodné jídlo. Nejdříve to půjde hladce, ale po nějaké době začne ukazovat příznaky, že se mu to nelíbilo.

Diagnóza laktózové intolerancie

Mnoho lidí je laktóz intolerance a ani to neví. Proto je velmi důležité, abyste pokud máte podezření, navštívili lékaře. Řekneme, že je to jako když vypadá, že se Bruno necítí dobře. Mohu se jen domýšlet, co se s ním děje, ale když ho vezmu k veterináři, zjistí přesně, co se děje.

Lékař vám může nabídnout několik testů pro diagnostikování laktózové intolerance. Mohou to být krevní testy, testy dechu nebo dokonce genetické testy. To mi připomíná dobu, kdy jsme museli Bruno testovat na několik různých onemocnění. Onehdá jsme museli získat vzorky jeho kůže, výkalů a krve!

Řešení pro laktózovou intoleranci

Nyní, když jsme si objasnili, co je laktózová intolerancia, jaké jsou její příznaky a jak se diagnostikuje, pojďme se podívat na některá řešení. Víte, je to jako když zjistím, že Bruno má nějaký zdravotní problém. Musím zjistit, jak ho mohu vyřešit, aby byl zase šťastný a zdravý.

Prvním řešením je omezení laktózy v stravě. To znamená, že budete muset sledovat, co jíte. Takový život znamená dodržování stravy bez laktózy. Tuto dietu by měli dodržovat lidé, kteří trpí těžkou laktózovou intolerancí.

Laktóza versus bezlaktózová strava

Začít žít bez laktózy může být náročné. Je to trochu jako když jsem musel změnit Bruno dietu, když jsme zjistili, že má potíže s trávením. Musel jsem hledat nové zdroje potravin a naučit se, jak je připravit.

Některé výrobky mohou obsahovat laktózu i když byste to nečekali. Proto je důležité vždy si pečlivě přečíst složení. Také existují náhražky mléčných výrobků, které neobsahují laktózu, jako jsou sojové, rýžové a mandlové mléko.

Konec a závěr

A to je vše, co potřebujete vědět o laktózové intoleranci. Doufám, že jste si to užili tak jako já a že vám to přinese nějaké užitečné poznatky. Pamatujte, že všechny změny ve stravě by měly být konzultovány s odborníkem. Jako když jsem chtěl změnit Bruno dietu, nejprve jsem se poradil s veterinářem.

S láskou Václav.

Napsat komentář