Načítání…

Co nejíst při ABKM?

  • Domů
  • Co nejíst při ABKM?
Co nejíst při ABKM?

Význam stravování při ABKM

Pořád se mluví o tom, jak je důležitá správná strava při Antibiotické klostridiové mikrobiotické terapii, neboli ABKM, ale co to pro vás znamená? Přestože bychom tuto terapii měli podstupovat pod dohledem odborníka, je důležité pochopit, jaký má náš jídelníček vliv na její účinnost. Pracovala jsem s mou přírodovědnou sekci a vyvinula seznam potravin, kterých bychom se měli vyvarovat při ABKM. To by nám mělo pomoci, abychom nedělali žádné chyby při našem stravovacím plánu. Jsem si jistá, že žádný z nás nechce proplýtvat čas a peníze něčím, co by mohlo snížit účinnost této terapie, že?

Zelenina? Ano, ale ne všechna...

Když se řekne zdravá strava, mnoho z nás si první představí zeleninu. Ale pozor, při ABKM bychom měli některé druhy zeleniny raději vynechat. Například kukuřice obsahuje cukry, které mohou negativně ovlivnit naše střevní mikroflóru. A jako matka vím, jaké to je, když má můj syn Viktor večeři plnou kukuřice a poté nastane ten nekonečný noční boj. Podobně bychom měli omezit i konzumaci brambor, protože obsahují velké množství škrobu. Tedy pokud nechcete posílat vašem tělu smíšené signály, klidně pokochejte své chuťové buňky něčím jiným. Možná některými dalšími druhy zeleniny, které jsou více přátelské k ABKM.

Důvody k omezení konzumace ovoce

Milujeme ovoce pro jeho chutě a vitamíny, ale bohužel, při ABKM by některá ovoce měla zůstat mimo náš talíř. Jak se říká, všechno s mírou. A omezení ovocné konzumace rozhodně patří k tomu, co by mělo být měřeno. Ovoce je nabité cukry a jinými rafinovanými sacharidy, které mohou snížit účinnost ABKM. Například jsem jednou zkoušela vymýšlet nápady na zdravé dezerty a dala jsem si ovocné smoothie. To se ukázalo jako velká chyba! Poté, co jsem to snědla, mi bylo opravdu špatně. Takže si dávejte opravdu pozor na to, kolik ovoce za den sníte.

Obiloviny nejsou naše přátelé

Mnoho lidí se neobejde bez ranních cereálií nebo chleba k obědu. Ale pokud podstupujete ABKM, měli byste se těmto potravinám vyhnout. Celozrnné a rafinované obiloviny se v těle mění na cukry, které mohou narušit rovnováhu střevních bakterií potřebných pro úspěch této terapie. Jako světová kulinářka – no, možná ne světová, ale mé rodině se moje jídlo docela líbí – vím, že pšenice je v naší kuchyni velmi důležitá. Ale v průběhu ABKM je lepší držet se stranou. Vždyť o tom to je, najít alternativy, které nám pomohou cítit se lépe a zdravěji.

Nepřítel v podobě mléčných výrobků

A nakonec, ale rozhodně ne méně důležitě, jsou zde mléčné výrobky. Je pravda, že mléko a jeho produkty jsou pro mnohé z nás denní potřebou, ale pro ABKM může být jejich konzumace problematická. Mléčné výrobky mohou obsahovat laktózu a jiné sacharidy, které mohou narušit rovnováhu střevní mikroflóry. Když jsem byla na studiích, milovala jsem svůj ranní jogurt se žitnými vločkami. Ale pokud jde o ABKM, všechny ty jogurty, sýry a mléčné smoothie musí jít stranou.

ABKM je proces, který má nás všechny naučit, jak lépe se starat o naše zdraví, a to zahrnuje i naši stravu. Mějme na paměti, že jakýkoliv lékařský zákrok nebo terapie vyžaduje náš plný závazek a podporu. Tudíž se nebojme udělat nějaké změny v našich stravovacích návycích. Vždyť zdraví je naše největší bohatství, jak říká můj malý Viktor.

Napsat komentář