Načítání…

Proč mi slzí jedno oko?

  • Domů
  • Proč mi slzí jedno oko?
Proč mi slzí jedno oko?

Co je to slzení očí?

Ahoj! Mám na jménu Klára a dnes se vám chci do hloubky zabývat do tématu - Proč mi slzí jedno oko? To je otázka, kterou si může položit kdokoli, kdo se s tímto problémem setká. Také se mi to stává a domnívám se, že většina z nás by si přála zjistit příčinu. Slzení očí je přirozený a důležitý proces, který naše tělo provádí, ale co když se zdá, že jedno oko slzí více než druhé?

Slzení, lékařsky řečeno epiphora, je přirozená lidská reakce. Naše oči slzí kvůli mnoha různým faktorům - od větru, světla, prachu až k emocím. To, že vám slzí jedno oko, však může znamenat něco mimo tuto normu. K tomu může dojít z důvodu blokování slzných cest, infekce nebo poranění. Ale nenechte se zastrašit těmito lékařskými termíny - jedná se o běžné příčiny a mohou být snadno řešitelné.

Příčiny

Může to být kvůli několika různým faktorům. Začneme tím nejjednodušším - rozdílnost v produkci slz. Je to běžné a obvykle nevyžaduje léčbu. Pokud však stále přetrvává, může to způsobovat potíže. Další příčinou mohou být alergie, které stimulují slzné žlazy k tvorbě slz. Také existují nemoci, které mohou způsobit nerovnováhu a slzení očí - například autoimunitní onemocnění, která způsobují záněty v těle, nebo rosacea, kožní stav, který může ovlivnit oči.

Váš pes Boris, tak jako můj Boris, může také působit jako alergen, vděčný předmět, který způsobuje slzení očí. Dále, máte někdy pocit, že máte prach nebo něco malého v oku? No, tak to taky může být jeden z důvodů. A konečně, nezapomeňme na naše emoce. Zvlášť silné emoce nás mohou přimět k slzám. Znáte to, já jsem třeba nedávno brečela u romantické komedie, kterou jsem sledovala na Netflixu a najednou jsem si všimla, že mi slzí jen jedno oko.

Moje osobní zkušenost

Chcete slyšet příběh? I když máma vždy říkala, že jsem zvláštní, nikdy by mě nenapadlo, že mi bude slzet jen jedno oko. Tedy až do jednoho dne, kdy jsem otevřela okno a zapomněla, že máme jarní období - období, kdy Boris (můj štěněcí partner v zločinu), rozhodl, že je čas pro jeho sezónní linění. Takže, překvapení, překvapení, měla jsem alergickou reakci na jeho srst a začalo mi silně slzet moje pravé oko.

Boris mám strašně ráda, ale má srst měla ráda můj alergický organismus méně. Díky tomu jsem však začala tento problém studovat a díky tomu vám mohu napsat tento článek. Kdo by si pomyslel, že pes, usínající na podlaze vedle mě, by mě přivedl k takovému poznání. Nyní vím, že stále otevřené okno a linoucí se Boris jsou pro mě rovnocenné s nosníkem kapesníků. Ale co, co bychom pro naše mazlíčky neudělali, že?

Prevence a řešení

Když víte, co způsobuje vaše slzení, můžete si také vypracovat strategii, jak tomu předcházet. Pokud je to něco, co nemůžete ovlivnit, jako například emoce, nevadí. Emoce jsou součástí nás všech a je normální je projevit. Pokud jde o alergie, zkuste se vyvarovat alergenů, nebo se poraďte se svým lékařem o vhodných antialergenických lécích.

Já jsem se například rozhodla nechat Borise durdět na zahradě v době, kdy se nejvíce linuje. Moc mu to nevadí a moje oči jsou mu za to vděčné. Pokud slzení způsobuje prach nebo cizí těleso, můžete zkusit opláchnout oko teplou vodou. Kromě toho je dobrým zvykem pravidelně si umývat ruce, a neodkládat si nemyté prsty k očím. A co dál? Strava! Správná, vyvážená strava je důležitá pro zdravý stav očí.

Špatné návyky

Existují i návyky, které mohou zhoršovat slzení očí. Může jít například o nedostatečné odpočívání, přehnané posezení u počítače (Musím se přiznat, občas se u toho dopouštím. Víte, když píšu ty dlouhé blogy pro vás. Ale já to opravdu dělám ráda, aspoň kompenzuji toho svého posezení u počítače nohou protaženou na gauči při sledování Netflixu), nezdravou stravou a pitím alkoholu.

Až bude Boris chrápat vedle mě na gauči a já budu s hrnkem čaje psát další blog pro vás, slíbím, že si udělám přestávku a protáhnu se. Je důležité pečovat o naše oči a udržovat je zdravé, proto se snažte eliminovat jakékoli špatné návyky, které by je mohly poškodit.

Kdy vyhledat odbornou pomoc?

Pokud slzení přetrvává a máte pocit, že se vašemu oku děje něco mimořádného, není na škodu vyhledat lékaře. Vždyť oči jsou naše zrcadlo duše, je třeba o ně pečovat. Konkrétně byste měli vyhledat lékařskou pomoc, pokud se slzení oka objevuje pravidelně a je doprovázeno dalšími příznaky, jako je zčervenání, bolest a nesnesitelné svědění. Obecně platí, že pokud si nejste jisti, je lepší jít k lékaři. Raději přebytek opatrnosti než nedostatek.

Na závěr chci dodat, že slzení jednoho oka může být nepříjemné, ale ve většině případů není důvodem k obavám. Jde o běžný stav, který se vyskytuje na základě různých faktorů. Takže pokud vám příště slzí jedno oko, nemusíte panikařit. Nechte oko odpočinout, vyhýbejte se alergenům, pokud jde o alergii a pokud je to něco vážnějšího, nebojte se vyhledat lékařskou pomoc.

Napsat komentář