Načítání…

Jak se účinně vyléčit z alergie: Přírodní metody a léky

  • Domů
  • Jak se účinně vyléčit z alergie: Přírodní metody a léky
Jak se účinně vyléčit z alergie: Přírodní metody a léky

Kdo je nepřítel? Pochopení alergií

Ach jo, alergie. Znáte to, jdete si takhle krásně lesem, dýcháte čerstvý vzduch, nasáváte jarní vůně a zapomenete na svět kolem sebe. A jak tak do toho bloumání vnímáte nějaké to šimrání v nose, pár kýchání a teď už i slzící oči. Tak jo, připomeňme si, co to vlastně alergie jsou. Je to reakce našeho imunitního systému, který se splete a identifikuje něco naprosto neškodného, například pyl, jako zlé vetřelce. Náš tělo se pak spustí do boje, jako bychom měli do činění s nějakým zákeřným virem. Z toho poté vznikají všechny ty nepříjemnosti, které tolik známe. No a abyste mi rozuměli, mám s alergiemi bohaté zkušenosti. Každé jaro je to pro mě, jako bych byla na prvním rande. Ta nervozita, slzy v očích, různé reakce těla, no prostě klasika.

Prevence je základ

Jsem přesvědčená, že klíčem k méně stresu z alergií je prevence. Myslím, že Marek, můj muž, už se smířil s tím, že během jara a léta máme okna doma zavřená a že vzduchový filtr je naším nejlepším kamarádem. Ale vážně, není to jen o filtraci vzduchu. Je to i o tom, jak často větráme, kdy měníme ložní prádlo, nebo jak často si myjeme vlasy po tom, co jsem byla venku. A teď mi nepřipomeňte, že to zní jako bláznivé alergikovy mantry. Ono to vlastně trochu je. Ale věřte mi, že tato malá prevence vám může ušetřit hodně nesnází. Žebych i Marek začal věřit v sílu preventivních opatření? Nejspíš ano, když si začal i pravidelně mýt ruce po každém příchodu z venku. Chytrý muž!

Léčba alergií - kombinace po babičce a moderní medicína

Když už do toho naše tělo vrazí a alergie se rozjede na plné obrátky, je čas zamyslet se, co s tím budeme dělat. Ehm, léčba. V mé rodině mě babička vždycky zásobovala spoustou bylinkových čajů a remosky na čelo, aby mi ulevilo od těch bolestí hlavy. Když to nepomáhalo, babička obvykle vytáhla nějaké silnější bylinky a já občas kýchala do smrti. Ale vážně, moderní medicína přišla s řadou antihistaminik, které mohou ulevit od příznaků skoro okamžitě. Je to jako dostat super schopnost. Najednou můžete opět dýchat bez toho, aby vám tekly oči a nos se pořád snažil utéci z obličeje. Samozřejmě, je dobré mít se svým lékařem dobré vztahy a zjistit, která léčba je pro vás ta pravá. Vždyť každý jsme originál, ne?

Desensibilizace - cesta ke svobodě

Jednou jsem se setkala s pojmem desensibilizace a na chvíli jsem si připadala, jako bych našla svatý grál léčby alergie. Je to proces, kdy se tělo postupně navyká na alergen, ve formě očkování nebo kapátek pod jazyk, a má to za cíl snížit citlivost na alergen. Přiznávám, šlo to pomalu a někdy to bylo tak dost frustrující. Ale představa, že bych mohla jednoho dne vyběhnout do pole plného kvetoucích květin a neumřít hned na první vdechnutí, je prostě příliš lákavá. A musím říct, že ten pocit, když si uvědomíte, že už nemusíte v panice hledat kapesník, je naprosto bezkonkurenční. Ne vždy to ale funguje na všechny typy alergií a někdy jsou reakce ještě větší, než na samotná alergen. Ach jo, známe to.

Strava má sílu

Mluvili jste někdy s někým, kdo má alergii, o jídle? To je teprve cesta k zábavě. Já si občas říkám, že můj jídelníček je vlastně takový survival kurz. Některé věci mohou alergickou reakci zhoršit, zatímco jiné ji mohou ulevit. Zázvor, kurkuma, hodně zelené zeleniny – to jsou prostě moji parťáci. Jsem si skoro jistá, že můj smoothie s kopřivami a celerem už má v mém těle svůj vlastní fan klub. Abych byla upřímná, ani Marek už na to nedá dopustit, a to nemá s alergiemi žádné zkušenosti. Jídlo může opravdu být mocným spelunem v boji proti alergiím a nebojte se experimentovat. Možná právě vy objevíte kombinaci, která bude pro vaše tělo to pravé elixír.

Aktivní životní styl a alergie

Pokud si myslíte, že alergie znamená konec vaší sportovní kariéry, mám pro vás novinky. Je na čase přepnout na režim "Alergik, ale fit". To, že máte alergii, nemusí nutně znamenat, že se musíte zavřít doma a jen smutně koukat z okna. Samozřejmě, možná není nejlepší nápad vyrazit běhat uprostřed pylové sezóny, ale plavání, jóga, nebo třeba domácí kardio cvičení? Proč ne! Je to jen o správné volbě a naslouchání svému tělu. A navíc, pravidelné cvičení má své výhody. Vlastně pomáhá posílit imunitní systém a zvyšuje zároveň vaši celkovou odolnost. Ano, my alergici jsme tak trochu jako superhrdinové. Musíme se naučit ovládat svoje super schopnosti.

Když všechno ostatní selže - mentální zdraví a alergie

Nakonec jsem si uvědomila, že boj s alergiemi není jen o fyzických příznacích. Je to i o mé hlavě. Alergie může být psychicky vyčerpávající a není nic horšího než se cítit bezmocný ve vlastním těle. Proto je důležité si udržovat pozitivní mysl a najít způsoby, jak zůstat mentálně v rovnováze. Meditace, hluboké dýchání, terapie – to všechno může pomoci. A nezapomeňte, že smích je nejlepší medicína. I když je to někdy těžké, když se snažíte najít kapesník a brečíte jako na konci smutného filmu. Ale kdykoliv můžete, smějte se. Smích opravdu dokáže uvolnit napětí a trochu rozjasnit den. Ano, Marek a já si už z toho dokážeme i dělat legraci. Naše alergie komedie.

Tak vidíte, alergie můžou být naším každodenním společníkem, ale nesmíme nechat, aby nás definovaly. Přijímám alergie jako součást svého života, ale nemohou mít poslední slovo. Se správným přístupem a několika triky můžeme dosáhnout pozitivních změn. A vzpomeňte si - i když to někdy vypadá bezútěšně, alergií se dá zlepšit i život, třeba díky tomu změníme jídelníček k lepšímu, naučíme se nové věci nebo se staneme fit. Držím vám palce a doufám, že vám mé zkušenosti a tipy pomohou objevit vaši cestu k lepšímu zítřku bez kýchnutí!

Napsat komentář