Načítání…

Jak zastavit kýchání?

  • Domů
  • Jak zastavit kýchání?
Jak zastavit kýchání?

Jak poznat signály těla před kýcháním

Kýchání je jedním z nejběžnějších tělesných reflexů, ale víte, jak ho rozeznat dříve, než nastane? Váš tělo vám často dává různé signály a stává se, že je nevnímáme. Například pocit zatlačení v nosní dutině nebo mírné pálení v očích. Můj manžel Václav mě jednou překvapil svou schopností předpovědět kýchání. S tímto trikem dokážete předvídat kýchání a mít šanci jej zastavit.

Ale musím říci, že tělo má své vlastní důvody pro kýchání. Kýchání je vlastně obranný mechanizmus těla, který nám pomáhá vyčistit nosní cesty od prachu a alergenů. I když je kýchání přirozené, může být někdy docela obtížné, zvláště když se snažíte soustředit na práci nebo když jste na veřejnosti. Navíc, jak jistě všichni víme, mohou být opakované kýchací záchvaty hodně nepříjemné a vyčerpávající.

Poznáte chvíli pro zastavení kýchání

Když už víte, že se chystáte kýchat, můžete využít několika technik, aby se vám to podařilo zastavit. Jako první metoda je zde pokus o kontrolu dýchání. Stačí zhluboka nadechnout, zadržet dech na několik sekund a poté pomalu vydechnout. Tato technika může opravdu fungovat, ale samozřejmě to není zaručeno.

Další technikou je změna pozice těla. Pokud sedíte nebo stojíte, zkusíte se ohnout nebo položit sebou a udržet tuto polohu na chvíli. To může změnit tlak v těle a může zabránit kýchání. A konečně, můžete také zkusit tlačit jazykem na patro. To může napomoci zabránit kýchání, ale opět, tohle není stoprocentní metoda.

Kdo sám nezkusí, ten neuvěří

Teď si možná říkáte, že jsou to všechno jen příběhy ze života a že to na vás nebude fungovat. Ale mohu vás ujistit, že stojí za to to zkusit. Já sama jsem některé z těchto technik použila a mohu říci, že mi opravdu pomohly.

Používám třeba příklad s mým manželem Václavem. Jednou jsme byli na večeři s přáteli a on začal kýchat. Nebylo to poprvé a určitě to nebylo naposled, co se mu to stalo. Ale tentokrát místo toho, aby si vzal kapesník a začal kýchat, zadržel dech, zavřel oči a zkřivil obličej. Bylo to docela zábavné na pohled, ale k našemu údivu to opravdu fungovalo. Nejenže přestal kýchat, ale dokonce se mu podařilo vrátit se zpět k našemu rozhovoru bez dalšího incidentu.

Táhneme za jeden provaz - kýchání je náš společný nepřítel

Já a Václav přistupujeme ke kýchání jako k společnému nepříteli. Koneckonců, proč bychom měli nechat něco tak nepohodlného a otravného, jako je kýchání, ovlivnit náš den? Ačkoli může být téměř nemožné úplně zastavit kýchání, existují techniky, které mohou zmírnit jeho nepříjemné účinky. Takže zkusme je všechny vyzkoušet a najděme ten nejlepší způsob, jak zastavit kýchání, ať už pro nás nebo pro někoho, koho milujeme.

Na závěr bych chtěla říci, že kýchání je přirozenou součástí našeho života a neměli bychom se jej snažit úplně odstranit. Ale když je to třeba, stojí za to vyzkoušet některé z technik, které jsem zmínila výše. Je možné, že na vás nebude fungovat každá technika, ale určitě naleznete tu pravou pro vás. Takže příště, když budete chtít kýchat, zkusíte se zaměřit na své tělo a najděte způsob, jak to zastavit.

Jak se vyhnout faktorům vyvolávajícím kýchání

Zní to možná jako klišé, ale nejlepší způsob, jak se vyhnout kýchání, je samozřejmě vyhnout se faktorům, které ho vyvolávají. Může to zahrnovat alergeny, jako je prach, pyl nebo zvířecí srst, silné pachy, jako je parfém nebo čistící prostředky, nebo dokonce změny teploty.

Pokud jste jako já a vaše nosní cesty jsou obzvláště citlivé na prach, může být užitečné investovat do kvalitního čističe vzduchu nebo pravidelně měnit filtry ve vašem vytápěcím či klimatizačním systému. Také je dobré pravidelně udržovat čistotu ve vašem domově, aby se snížilo množství alergenů a prachu.

V případě silných pachů se pokusím vyhnout procházce kolem parfumerie nebo se ujistěte, že vaše čistící prostředky nejsou příliš silné. Pokud jde o změny teploty, mohlo by pomoci nosit šátek nebo letní klobouk, aby se nosní cesty nevysušovaly.

Samozřejmě, ne vždy je možné se vyhnout všem těmto věcem. Ale pokud věnujete pozornost svému tělu a vědomě se snažíte minimalizovat vystavení faktorům, které vyvolávají kýchání, mohlo by to pomoci zastavit kýchání nebo alespoň zmírnit jeho účinky.

Napsat komentář