Možná se ptáte, co je to celiakie? Odpověď je naprosto jednoduchá. Celiakie je autoimunitní choroba, která způsobuje abnormální účinky na tenké střevo, pokud je v těle přítomen lepek. Všechno záleží na imunitním systému jedince - u některých lidí může lepek vyvolat zánět a poškození střev nebo dokonce způsobit řadu dalších zdravotních problémů.
Teď, když víme, co je to celiakie, pojďme si vysvětlit rozdíl mezi celiakií a alergií na lepek. Zatímco celiakie je autoimunitní reakce na lepek, alergie na lepek je alergická reakce. Zní to složitě, že? Ale je to jednoduché. Představte si, že vaše tělo je jako malý voják. Pokud máte celiakii, váš voják útočí na lepek, protože ho považuje za nepřítele. Pokud jste alergičtí na lepek, váš voják zasahuje, protože bezdůvodně vidí lepek jako hrozbu.
Můj muž Jakub trpí alergií na lepek. Vlastně mi tato situace pomohla pochopit rozdíl mezi celiakií a alergií na lepek. Jakub byl dlouho nespokojený se svým zdravotním stavem a rozhodl se zkusit bezlepkovou dietu. Příznaky se zlepšily, a tak si myslel, že má celiakii. Ale po návštěvě lékaře jsme zjistili, že to byla „pouze“ alergie na lepek. Jakubova zkušenost mi ukázala, jak důležité je správně rozumět těmto dvěma podmínkám.
Víte, že existuje ještě jeden stav, který se může lišit od celiakie a alergie na lepek? Je to něco, co se nazývá "lepková senzitivita". Lidé s tímto stavem mohou mít příznaky podobné těm u celiakie, ale nemají poškození střev typické pro celiakii. A narozdíl od alergie na lepek, lidé s touto citlivostí nemají imunoglobuliny IgE protilátky, které by ukazovaly na existenci alergie.
Tady mám pro vás pár faktů, které jste možná nevěděli. Celiakie je genetické onemocnění, což znamená, že se může přenášet z rodičů na děti. A pokud jste alergičtí na lepek, je možné, že jste také alergičtí na jiné obiloviny, jako je pšenice, ječmen nebo oves.
Diagnóza a léčba celiakie a alergie na lepek jsou dalšími důležitými tématy. Pro diagnózu celiakie je často potřeba biopsie tenkého střeva, zatímco pro diagnostiku alergie na lepek se obvykle používají krevní testy. A co se týče léčby, jedinou účinnou léčbou pro obě onemocnění je bezlepková dieta.
Jak asi můžete tušit, život s celiakií a alergií na lepek může být náročný. Ale jak jsem již zmínila v příběhu o Jakubovi, je to zvládnutelné. Jakub je dnes zdravější a šťastnější než kdy dříve. A věřte mi, i vy můžete žít plnohodnotný život i s celiakií nebo alergií na lepek.
A na závěr pár rad a tipů pro bezlepkový život. Snažte se jíst přirozeně bezlepkové potraviny, jako jsou ovoce, zelenina, maso, ryby, ořechy a semena. Pokud máte chuť na něco "lepivého", poohlédněte se po bezlepkových alternativách. A pamatujte, i když to může být někdy obtížné, je možné žít zdravě a šťastně i bez lepku v jídelníčku.
Napsat komentář