Načítání…

Co blokuje histamin?

  • Domů
  • Co blokuje histamin?
Co blokuje histamin?

Základní porozumění histaminu

Já jsem Iva a ráda bych vám vysvětlila něco o histaminu. Histamin je taková malá molekula, která hraje velkou roli v našem těle. Je to vlastně taková chemická zpráva, kterou naše tělo používá k řadě důležitých funkcí. Může nás chránit před nebezpečnými cizorodými látkami, ale také nám může působit značné potíže, pokud ho máme v těle příliš mnoho. A to už se nám někdy možná stalo, že? Co třeba po velké oslavě, kdy nám druhý den bylo opravdu blbě? Ano, to mohl být histamin. Ale nebojte se, to neznamená, že je to něco špatného. Histamin je zkrátka jen nástroj, který naše tělo používá k tomu, aby nám pomáhal při nejrůznějších procesech.

Přirozené blokátory histaminu v našem těle

Jistě, teď už víme, co histamin dělá, ale jak ho potlačit, když ho máme příliš mnoho? To je otázka, na kterou bych vám ráda odpověděla. Naše tělo naštěstí dokáže histaminu čelit. Máme totiž vlastní přirozené blokátory histaminu. Jaké to jsou? Nu, jsou to enzymy. Vy víte, co to enzymy jsou, že? No, jsou to takové malé továrny, které nám v těle pomáhají přeměňovat jednu látku na druhou. A právě jedním z těchto enzymů, který nám pomáhá s histaminem, je diaminoxidasa.

Diaminoxidasa je takový super-hrdina v našem těle. Můžeme si ji představit jako malý vláček, který jezdí z místa na místo a všude tam, kde najde histamin, ho "sebere" a změní na něco jiného, čímž mu zabrání v tom, aby nám způsobil potíže. A my máme v těle tisíce těchto vláčků, které nám pomáhají udržet všechno v rovnováze.

Ale co když těch vláčků není dost? Co když máme v těle příliš mnoho histaminu a naše tělo si s ním neví rady? No, to je další příběh a to je to, na co se budeme dívat v naší další části.

Co když naše tělo nedokáže histamin potlačit?

Možná jste slyšeli o alergiích. To je stav, kdy naše tělo reaguje přehnaně na něco, co by nás normálně nemělo ohrožovat. A víte, co je jedním z hlavních viníků alergických reakcí? Ano, správně, je to histamin. Pokud máme v těle příliš mnoho histaminu a naše tělo si s tím neví rady, může to vést k řadě nepříjemných příznaků, jako jsou svědění, zarudnutí, otoky a mnoho dalších.

Možná jste slyšeli o takzvaných antihistaminicích. Jsou to léky, které nám pomáhají blokovat histamin a tak nám pomáhají zmírnit příznaky alergie. Fungují tím způsobem, že "blokují" receptory histaminu a tím mu brání v tom, aby nás ohrožoval. A jsou skvělé! Opravdu jsou. Aspoň pokud jde o zmírňování příznaků alergií. Ale ráda bych vám řekla něco více o tom, jak s histaminem zacházet přirozeným způsobem.

Víte, histamin je jako malý ohňostroj v našem těle. Je to nádherná, ale také velmi silná a nebezpečná věc. Když ho máme v těle příliš mnoho, může to vést k problémům. Ale když ho máme právě tolik, kolik potřebujeme, může to být velmi obohacující a užitečné. A právě to je to, co bychom chtěli - mít v těle právě tolik histaminu, kolik potřebujeme, ani více, ani méně.

Zdravý životní styl jako klíč k regulaci histaminu

Možná se ptáte, jak na to? Jak můžeme zajistit, aby v našem těle bylo právě tolik histaminu, kolik potřebujeme? No, to je právě ta věc. Myslím, že klíčem je zdravý životní styl.

A co tím myslím? Myslím tím, že bychom měli jíst vyváženě, cvičit pravidelně, dostatečně odpočívat a tak dále. Víte, všechny ty věci, o kterých vám všichni říkají, že byste měli dělat, ale nikdy vám neříkají proč. No, který z těchto faktorů má vliv na regulaci histaminu v našem těle?

Například strava má velký vliv na množství histaminu v našem těle. Některé potraviny obsahují velké množství histaminu - jako třeba alkohol, zralé sýry, některé uzeniny, luštěniny a mnoho dalších. Pokud se nám daří těmto potravinám vyhýbat, můžeme tím ovlivnit množství histaminu v našem těle.

Mám za to, že právě to je důvod, proč se mnoho lidí cítí lépe, když se stravují zdravě a vyhýbají se určitým potravinám. Ne proto, že by byly tyto potraviny špatné samy o sobě, ale proto, že mohou zvyšovat množství histaminu v našem těle a to může vést k potížím.

A co cvičení? Cvičení také může regulovat množství histaminu v našem těle. Když cvičíme, naše tělo produkuje více enzymů, které nám pomáhají s histaminem. Takže pravidelné cvičení může být skvělý způsob, jak regulovat množství histaminu v našem těle.

Podobně i dostatek spánku a odpočinku může pomoci našemu tělu lépe zvládat histamin. Když jsme unavení, naše tělo nemá tolik energie k tomu, aby se vypořádalo s všemi těmi malými ohňostroji histaminu a to může vést k problémům. Takže se snažte dostatečně odpočívat a nechat své tělo, aby se mohlo vypořádat s vším, co na něj přijde.

A na závěr ještě jeden malý tip. Mohli byste zkusit jíst více potravin, které obsahují enzymy, které nám pomáhají s histaminem. Takové potraviny jsou například ananas, papája nebo kiwi. Takže možná příště, když budete mít chut' na něco sladkého, zkuste si dát kousek ananasu nebo kiwi místo čokolády. Váš histamin vám za to možná poděkuje.

Ráda bych se s vámi podělila o jednu malou příhodu z mého života. Jsem velká milovnice zvířat a mám doma perličkového králíka jménem Medvídek. Jednou jsem si všimla, že Medvídek má nějaké potíže s dýcháním a svěděním. Po konzultaci s veterinářem jsme zjistili, že má alergii na histamin. Zkoušela jsem mu tedy dávat potraviny s nízkým obsahem histaminu a výsledky byly úžasné. Medvídek se stal zase svým starým veselým já a je to pro mě další důkaz, že naše strava může mít takový vliv na naše zdraví.

Na závěr bych chtěla říci, že práce s histaminem může být občas trochu komplikovaná, ale věřím, že pokud budeme žít zdravě, může to být velmi obohacující. Přeji vám všechno nejlepší na vaší cestě ke zdraví a doufám, že vám tento článek pomohl pochopit trochu lépe, co je to ten histamin a co s ním můžeme dělat. Vítejte na této báječné cestě plné objevů a radosti.

Napsat komentář