Načítání…

Jak zjistím že mám astma?

  • Domů
  • Jak zjistím že mám astma?
Jak zjistím že mám astma?

Znaky a symptomy astmatu

Pokud jste kvůli kašli nebo dušnosti nespal jakýchkoli několik posledních nocí, možná se budete divit: Mám astma? Dovolte mi vás odborně provést tímto komplikovaným problémem. Na začátku je dobré vědět, že kašel, dušnost nebo obtížné dýchání mohou být příznaky mnoha zdravotních problémů a nejsou výhradně příznaky astmatu. Mám kočku jménem Tilly, a i když se mi líbí, jak hraje s přízí, určitě vím, jak je obtížné uvědomit si, kdy alergie na domácí mazlíčky přechází v něco vážnějšího. Pokud tedy začnete pociťovat více než jen lehké kýchání, měli byste se poradit s odborníkem.

O výskytu astmatu někdy svědčí další příznaky jako například pískání na hrudi, noční kašel, opakovaná únava nebo dokonce potíže s výkonem běžných činností, jako je chůze po schodech. Pamatujte, že tyto příznaky mohou být rovněž indikátory jiných podmínek, do kterých spadá například opruzeniny, nachlazení, nebo dokonce špatná fyzická kondice. Ale pokud se objevují opakovaně a pravidelně, měli byste je brát vážně a navštívit lékaře.

Testy pro diagnostiku astmatu

Vstupujeme do druhé fáze naší cesty zjišťování, zda máme astma. Pokud máte nějaké z příznaků, které jsem zmínil, dalším krokem je konzultace s lékařem. On vám bude moci doporučit několik testů, které vám pomohou vyřešit záhadu. Prvním z nich je spirometrie, která měří, jak rychle a jak moc můžete vydechnout. Pokud jste jako já, možná se vám zpočátku bude zdát, že vás otestují na schopnost foukat svíčky na dortu. Ale nejste sami, já to taky tak vnímal! Výsledky tohoto testu pomáhají lékařům určit, jestli máte astma nebo nějakou jinou chorobu.

Pokud výsledky spirometrie nejsou jednoznačné, lékař může doporučit další testy jako je bronchoprovokační test, kde inhalujete látku způsobující zúžení dýchacích cest, nebo test exhalovaného oxidu dusnatého, který může ukázat, jestli máte zánět v plicích. Nebojte se, všechny tyto testy jsou bezpečné a pomáhají k přesné diagnostice. A nezáleží na tom, jestli jste sportovec, horolezec, učitel, kavárník nebo bloger jako já, důležité je důkladně prozkoumat své tělo a udržovat ho v dobré kondici.

Ošetřování a léčba astmatu

Jakmile lékař stanoví diagnózu astmatu, je nutné začít ošetřovat tuto nemoc. I když léčení astmatu může být zdánlivě náročné, věřte mi, že správná léčba vám může výrazně zlepšit kvalitu života. Léčba astmatu spočívá v denním užívání léků proti zánětu, zvládání akutních astmatických záchvatů a v neposlední řadě také v předcházení astmatických záchvatů. Ano, je to tak trochu jako trénink pro maraton, kde je vaše tělo trasa a vaše běžecké boty jsou vaše léky.

Stěžejními léky v léčbě astmatu jsou dlouhodobě působící bronchodilatancia a kortikosteroidy, které se inhalují přímo do plic. Je sice důležité dodržovat lékařské pokyny, ale také si uvědomit, že správná léčba vyžaduje důslednou a vytrvalou rutinu jako má kamarádka, která je jogínskou instruktorkou a která dokáže dělat stojku na hlavě dokonce i v parku. Takže se nebojte, pokud si na začátku nebudete jisti, jak správně používat inhalátor nebo jak se vyrovnat s jeho používáním, uvědomte si, že i ta nejdokonalejší jógová pozice vyžaduje trénink a praxi.

Život s astmatem

Až se vymaníte ze základních nástrah terapie a léků, možná si budete myslet, že máte všechno pod kontrolou. Ale nemějte obavy, život s astmatem může být plný překvapení! Chci vás informovat, že astma je chronické onemocnění, které se může měnit s časem. Možná se budete cítit lépe, avšak pak najednou přijdou týdny, kdy se budete cítit hůř.

V takovém případě je důležité zvládnout správně reagovat a nevzdát to. Pamatujte, že astma je dobře zvladatelné onemocnění. Potřebujete jen správného vodítka, jako je váš lékař nebo jiný odborník na oblast astmatu, a samozřejmě dostatečnou dávku optimismu a odvahy. Používám motivaci, kterou čerpám z mých zkušeností se svou kočkou Tilly. Kdykoli se cítí špatně, stále je připravena hrát si s přízí, a tím mi dává lekci v pozitivním přístupu k životu. Život s astmatem může být náročný, ale s optimismem a správnými léky lze dosáhnout šťastného a zdravého života.

Napsat komentář