Načítání…

Co je zkřížená alergie?

  • Domů
  • Co je zkřížená alergie?
Co je zkřížená alergie?

Úvod do světa zkřížených alergií

Představte si scénář, kdy jste alergická na určité potraviny, jako jsou ořechy a najednou zjistíte, že nejen ořechy, ale také jablka mohou způsobit alergickou reakci. Ano, to je tak! Toto se nazývá zkřížená alergie. Ve světě alergií to je jako divoká jízda horskou dráhou – nikdy nevíte, co následuje. Ale nebojte se, já, Ivana, jsem tady, abych vám pomohla pochopit, co zkřížené alergie jsou. A protože jsem jednou také projela touto horskou dráhou, vím, jaké jsou nástrahy a jak se jimi navigovat. A pokud si to přečtete, dostanete možná vstupenku na mou horskou dráhu!

Co je to zkřížená alergie?

Jeden by si mohl myslet, že odpověď na otázku „Co je to zkřížená alergie?“ je jednoduchá. Ale ach, není tomu tak. Skutečnost je mnohem komplexnější. Zkřížená alergie se vyskytuje, když váš imunitní systém reaguje na podobné bílkoviny ve vícero potravinách nebo látkách. Důvodem je, že některé bílkoviny v různých alergenech jsou si natolik podobné, že váš imunitní systém je nerozliší. Což je pro nás alergiky docela frustrující!

Typy zkřížených alergií

Nyní, když víme, co to zkřížená alergie je, můžeme se podívat na rozličné typy těchto alergií. Existuje několik druhů zkřížených alergií, z nichž nejběžnější se nazývá agrekoza rozptylová. Jestli se teď cítíte zmateně, tak věřte, že já byla také, když jsem o tom poprvé slyšela! Agrekoza rozptylová je stav, kdy vaše tělo reaguje na bílkoviny přítomné například v pylu a tyto bílkoviny jsou pak podobné bílkovinám v některých potravinách. A tak, pokud jste alergická na pyl, můžete být také alergická na maliny, meruňky a další. Opravdu zábava, že?

Moje zkřížené alergie

Kdysi jsem začala mít po jídle ovoce jisté potíže. Příčinou se nakonec ukázala být zkřížená alergie. Abych byla přesná, jsem alergická na břízu a po jídle určitých druhů ovoce a zeleniny jsem začala mít nepříjemné příznaky. Je to opravdu zvláštní pocit, když si uvědomíte, že něco, co jste jedla celý svůj život, vám může způsobit alergickou reakci. Ale jak se říká, každý den se člověk učí něco nového a já jsem tohle určitě nečekala!

Příčiny a rizikové faktory zkřížených alergií

Myslím, že je důležité zmínit, že přítomnost alergie na jednu věc je hlavním rizikovým faktorem pro vývoj zkřížené alergie na jinou. Pokud jste například alergická na růžovkovitou rostlinu, je vyšší pravděpodobnost, že budete mít alergickou reakci také na jiné růžovkovité rostliny. Nepanikařte, to neznamená, že jste nyní alergická na všechny růžovkovité rostliny, ale znamená to, že byste měla být opatrnější při jejich konzumaci.

Diagnóza zkřížených alergií

Lékaři diagnostikují zkřížené alergie na základě historie pacientů (někdy je třeba opravdu detektivní práce!) a různých testů, jako jsou kožní testy nebo krevní testy. Moje zkušenost byla trochu jako hledání jehly v kupce sena, protože těch potenciálních alergenů je opravdu hodně. Ale nakonec jsme našli to, co dělalo moje tělo jásat - „Aha, našli jsme to!“.

Léčba zkřížených alergií

Tady je ta dobrá zpráva - léčba je v podstatě stejná jako u jiných typů alergií. Může však vyžadovat specifické stravovací omezení nebo zvláštní léky, podle toho, na jaké alergeny reagujete. V mém případě to znamenalo, že jsem musela vyřadit určité druhy ovoce a zeleniny z mé stravy. Ale na druhou stranu, to mi také otevřelo cestu k objevování nových druhů jídla!

Závěrečné myšlenky

Zkřížené alergie mohou být trochu matoucí a někdy i záhadné. Ale s tím správným porozuměním a správnou léčbou je zcela možné naučit se s nimi žít. Takže si pamatujte, že i když to může být jako horská dráha, vždy je tu nějaké světlo na konci tunelu. A možná tam na vás čeká i nějaká ta lahodná odměna!

Napsat komentář