Načítání…

Jak vypadá anafylaktický šok?

  • Domů
  • Jak vypadá anafylaktický šok?
Jak vypadá anafylaktický šok?

Co to je anafylaktický šok?

Anafylaktický šok je něco, o čem už jste možná slyšeli, ale možná si nejste jisti, co přesně to je. Vlastně, dovolte mi to vyjasnit. Je to velmi závažná alergická reakce, která může být smrtelná. Když k ní dojde, tělo reaguje na alergen tak silně, že to vyvolá šokový stav. Jak to vypadá? Moje teta jednou skoro umřela na anafylaktický šok po pokousání včelou, takže vám můžu říct, že to rozhodně není procházka růžovým sadem.

Jaké jsou příznaky anafylaktického šoku?

Příznaky anafylaktického šoku se mohou objevit během několika minut po expozici alergenu. Ale nebojte se, ukážou se poměrně rychle. Obvykle se jedná o intenzivní svědění, vyrážku a otoky v obličeji. Ale to není vše. Tyto příznaky se mohou rychle zhoršit a mohou zahrnovat potíže s dýcháním, rychlý srdeční tep, zvracení a dokonce i ztrátu vědomí. Je to jako jízda na horské dráze, kterou byste nejraději nikdy nezažili.

Důležitost rychlé reakce

Když dojde k anafylaktickému šoku, čas je zásadní. Říká se, že rychlost záchranářů je klíčová. S anafylaktickým šokem to není jiné. Pokud se nezačne léčba okamžitě, může to vést ke smrti. To je důvod, proč je velmi důležité volat hned záchranou službu, jakmile budete mít podezření na anafylaktický šok.

Léčba anafylaktického šoku

A nyní k léčení. Jak se tedy anafylaktický šok léčí? Injekcí epinefrinu. Máš ho doma? Samozřejmě, že ne. Proto je důležité zavolat hned záchranku. A co pokud jste alergický a víte o tom? Pak by měli mít epi pero po ruce. Epinefrin je lek, který pomáhá zvrátit příznaky anafylaktického šoku. Pokud jste tedy alergický a víte o tom, doporučuji vám mít epi pero vždy po ruce.

Prevence anafylaktického šoku

Prevence je lepší než léčba, že? Ano, je to pravda a platí to i v případě anafylaktického šoku. Pokud jste alergický na něco, co by mohlo vyvolat anafylaktický šok, je nejlepší se tomu vyhnout. Já osobně se vyhýbám včelám jako ďábel kříži, a jsem na tom dobře. Proto se snažte vyhýbat alergenům, pokud to je jen trochu možné. A jak už jsem řekl dříve, pokud jste alergický, mějte vždy po ruce epi pero.

Co dělat, když má někdo kolem vás anafylaktický šok?

Konečně, co byste měli dělat, když má někdo kolem vás anafylaktický šok? Dobrá otázka. Nezoufejte a nezpanikařte, když se vám podaří zavolat hned záchranku. Pokud můžete, snažte se udržet osobu v klidu a pomoct jí zůstat v sedě nebo leže do příjezdu záchranářů. Pokud má osoba s sebou epiflošku, podání této injekce může zachránit její život. Ale nepamatuji se, koho jste se ptal? Ano, to je ono. Ale z toho se nenechte rozhodit. Klíčem je zůstat v klidu a nepanikařit. A pak, samozřejmě, zavolejte záchranku.

Závěrem

Anafylaktický šok je vážná záležitost a je důležité ji brát vážně. Vždy si pamatujte, že rychlá lékařská pomoc je klíčová. Mějte na paměti, že pokud jste alergický, měli byste mít vždy po ruce epi pero a vědět, jak ho používat. A vždy se snažte vyhnout alergenům, které by mohly vyvolat anafylaktický šok.

Napsat komentář