Načítání…

Jak efektivně a rychle zmírnit alergickou rýmu: Návody a tipy

  • Domů
  • Jak efektivně a rychle zmírnit alergickou rýmu: Návody a tipy
Jak efektivně a rychle zmírnit alergickou rýmu: Návody a tipy

Co je to alergická rýma a proč nás trápí?

Ach, ty alergie! Jak nás dovedou potrápit. Alergická rýma, známá také pod lékařským pojmem "alergická rinitida", je stav, kdy naše tělo v reakci na setkání s nějakým alergenem vypustí do boje histaminy a další prozánětlivé látky. Jsme najednou jako tanky mířící na obyčejný pampeliškový chmýří! To vede k otoku, svědění, kýchání a obvykle taky k tomu, že nemůžeme pořádně dýchat nosem. A víte, co je na tom nejhorší? Že běžná rýma obvykle odezní za pár dní, ale alergická nám může dělat společnost i několik dlouhých, krutých týdnů. Když se pak pokoušíte soustředit na práci nebo se snažíte usnout a máte ucpaný nos jako kdyby v něm měl bydlet celý mraveniště, to je pak skutečná zkouška trpělivosti.

Identifikace alergenu je klíčová

Takže, když mi bylo poprvé diagnostikováno alergická rýma, mé první myšlenky se točily kolem toho, jaký ten záhadný alergen může být. A že jich může být hodně! Alergeny jsou všude kolem nás, jako detektivové musíme být ve střehu. Jsou to pylové zrnka rostlin, roztoči domácího prachu (proč si sakra nedali za cíl žít třeba na Marsu nebo na dně oceánu?), zvířecí srst (Mína, to nemluvím o tobě), plísně, ale i potraviny, a dokonce některé léky. Znám příběh Karela, kdy mu bylo z ničeho nic nevolno po jídle a zjistilo se, že je to právě alergie na potravinu. V takové chvíli vám vůbec není do smíchu. V mém životě byla tahle diagnóza krok k porozumění mému vlastnímu tělu – co mu vyhovuje a co naopak spouští alarmy.

Přírodní pomocníci proti alergiím

Tak a je to tady, ten čas, kdy se naplno rozjíždí alergická sezóna. S blížícím se jarokvětu se můžeme snažit najít úkryt, ale proč bychom nešli do protiútoku? Některé bylinky a přírodní doplňky mají podle studií antialergické účinky. Bradavice přímočará (známá jako butterbur) prý může pomoci stejně jako antihistaminika, ale povinně opatrně a po konzultaci s lékařem. Další je kopřiva dvoudomá, která už odpradávna přispívá k úlevě od alergických symptomů. A nezapomeňme na quercetin, antioxidant, který přirozeně nacházíme například v cibuli, hroznech či jablkách. Přesto všechno, než něco vyzkoušíte, je dobré si to probrat se svým lékařem - když už ničemu jinému, tak aspoň pro klid duše.

Strategie zmírnění alergických projevů

Alergickou rýmu nelze sice vyléčit jako běžnou nemoc, ale dá se s ní žít líp, když víte, jak na ni. Zdevojte si dobré návyky, jako je pravidelné větrání bytu, časté vysávání a úklid, abyste se zbavili prachu a alergenů. Používání vhodných filtrů ve vysavači je skoro jako mít osobního bodyguarda pro vaše dýchací cesty. A co teprve když, se zmíním o alergen-průchodných povlácích na matraci a polštářích? To je jako nosit ochranný štít! Navíc se stále víc ukazuje, jak je důležité vyhýbat se kouření a smogu, a to nejen pro alergiky. Oh, a malá poznámka na okraj - pokud máte rádi domácí mazlíčky a současně alergie, je třeba vybrat alergii-přátelské druhy nebo zvýšit úroveň úklidu na maximum.

Léky na předpis a volně prodejné - přátelé v nouzi

Příroda je fajn, ale někdy prostě potřebujeme rychlejší řešení a sáhneme po farmakologických pomocnících. Antihistaminika a steroidní nosní spreje jsou na přední linii boje proti symptomatickým projevům alergické rýmy. Já osobně si dávám pozor, aby se z toho nestalo příliš časté řešení, ale občas bez toho prostě nejde. Taky je dobré nezapomínat na dekongestiva, která pomáhají ulehčit ucpaný nos, ale pozor na to, že dlouhodobé používání může mít nežádoucí efekty. A pamatuje sí na to, jak Karel jednou použil příliš mnoho nosního spreje a pak běhal jak divý měsíc celé odpoledne, protože cítil každý průvan jako bouři? Opět je klíčové konzultovat použití jakýchkoli léků s lékařem a dodržovat přesně jeho doporučení.

Životní styl a alergická rýma - každý detail se počítá!

Alergická rýma je takovou nezvanou hostkou na večírku naší denní rutiny. Abychom ji udrželi na uzdě, musíme se soustředit i na zd seemingly sivost jako zdravý životní styl. Pravidelný pohyb na čerstvém vzduchu (ovšem s ohledem na pylovou situaci), dostatek spánku a vyvážená strava bohatá na vitaminy a minerály - to všechno jsou faktory, které mohou pomoci našemu tělu lépe zvládat alergické reakce. A teď si představte, jak jsem jednou po doběhnutí maratonu s Jaroslavem na nábřeží upadla vyčerpáním do travnaté louky a vzbudila se se symfonii kýchání a svědění. Až taková malá potupná reminiscence připomíná, že i v tom nejlepším je třeba hledaty limit.

Napsat komentář