Možná jste si řekli: "Alergie na slunce? To musí být nějaká sci-fi!" No, není to tak daleko od pravdy. Tato alergie se oficiálně nazývá Fotodermatitida a představuje abnormální reakci našeho imunitního systému na UV záření slunce. Pro někoho může být i krátký pobyt venku v letním slunci čistým utrpením. Samotná myšlenka toho, že se mám vyhnout slunci, mi připadá tak trochu směšná, jak mám říct svému synovi Ondřeji: "Miláčku, dnes nebudeme hrát fotbal venku, maminka je alergická na slunce." No, poslechněte, je to opravdu vážná záležitost a je velmi důležité vědět, jak se s tímto problémem vyrovnat.
Víte, jaké jsou příznaky alergie na slunce? No, je to trochu jako havárie vlaku. Začíná to svěděním, pokračuje vyrážkou a může skončit až oteklými a bolestivými puchýři na těle. Jakmile vystavíte svou kůži přímému slunci, tato reakce může nastat během několika minut až hodin. Ale nebojte se, i když je to nepříjemné, není to smrtící. Přesto bych ale raději doporučila opatrnost.
Představte si, že jste v letadle a máte na sobě všechny ty pěkné oblečky s faktorem SPF a rázem se dostanete do situace, kdy vás slunce začne doslova „kousat“ a vy nechápete proč. Vědci nejsou v tomto ohledu zcela jisti, ale existují některé teorie. Například, že naše tělo může reagovat na určité chemikálie v naší kůži, které jsou aktivovány UV zářením. Může to být důsledek genetické predispozice nebo může souviset s některými léky nebo kosmetikou, kterou používáme. Takže příště, když začnete cítit, že vás slunce pálí, možná bude lepší se podívat na krabičku od vašeho krému nebo na příbalový leták od vašeho léku.
Už víme, co je to alergie na slunce, jaké jsou příznaky a co může způsobit její vznik. Ale co může člověk dělat, když je na ni alergický? Nejlepší způsob, jak se vyhnout alergii na slunce, je samozřejmě nevystavovat se slunci. Ale kdo by to dokázal? Já bych zcela určitě nedokázala. Takže co můžeme dělat navíc? Nejdříve musíme používat opalovací krémy s vysokým faktorem ochrany, které nás chrání před škodlivými UV paprsky. Můžeme také nosit oblečení, které nám kryje co nejvíce kůže. A pokud jsou symptomy opravdu silné, může nám pomoci lékařské ošetření.
Bylo by tak jednoduché, kdyby existovala nějaká kouzelná léčivá síla, která by nás udržela v bezpečí před sluncem, ale bohužel takové kouzlo neexistuje. Jediné, co máme je prevence. Měli bychom nosit co nejvíce oblečení, co nejčastěji nanášet opalovací krémy a pokud možno se vyhnout slunci v době, kdy je nejintenzivnější, tedy od 10 do 14 hodin. A pokud již máte podezření, že jste alergičtí na slunce, měli byste navštívit dermatologa, který vám poradí další kroky.
Přiznám se, že když jsem se dozvěděla, že existuje něco jako alergie na slunce, byla jsem zaskočená. Ale nemusíme se bát. Život s alergií na slunce může být také plný radosti a štěstí, pokud dodržujeme některá základní pravidla. A tak, ať už jste na písečné pláži, nebo jen sedíte na zahradě s knížkou, nezapomeňte si vzít s sebou opalovací krém... a trochu toho smyslu pro humor, který vždy pomáhá v těžkých časech!
Napsat komentář