Někdy se jako zasvěcená kočičí dáma i blogerka setkávám s věcmi, které si zaslouží detailní výzkum. Jedním z nich je alergický kašel. Ale co to vlastně je? Abychom to pochopili, musíme nejdříve porozumět, co je alergie. Alergie je v podstatě reakce našeho imunitního systému na látky, které jsou obvykle neškodné, ale náš obranný systém je považuje za nebezpečné. Při této reakci dochází k uvolnění histaminu a jiných chemických látek, které způsobují tzv. příznaky alergie.
Alergický kašel tedy je reakce na tyto alergeny, kdy naše tělo reaguje kašlem na irritaci dýchacích cest. Často je spojený s dalšími příznaky alergií, jako jsou kýchání, svědění očí a nosu a dušnost. Ale co všechno může vyvolat alergický kašel? No výčet je delší než splátka hypotéky. Mohou za ním stát alergeny jako prach, pyl, plísně, chlupy domácích zvířat, či různé chemické látky. Bohužel, jak si kočičí matka může potvrdit, moje Mína je jedním z potenciálních spouštěčů takového kašle.
Jestliže se ptáte, jak zjistit, zda máte s alergickým kašlem do činění, tak jednoduchá odpověď zní: "Navštivte lékaře". Ale ještě než to uděláte, můžete si provést malý domácí průzkum. Alergický kašel se často objevuje po kontaktu s možným alergenem. Pakliže začnete kašlat po návštěvě kamarádky s kočkou, máte první stopu. Může se také objevovat sezónně, jako reakce na jarní a letní pyl.
Lékař pak může stanovit diagnózu na základě vašeho zdravotního stavu, historie a provedených testů. Testy mohou zahrnovat krevní testy a kožní testy na alergie. Nemějte strach, jde o velmi bezpečné a rychlé metody zjištění možné alergie.
Vím, všichni se teď ptáme: „Jak se zbavit toho zatraceně otravného kašle?“. Tak jak můžeme léčit alergický kašel? Nejběžnější metodou je vyhnout se alergenu. To znamená, že pokud jste alergičtí na kočky, mělo by to být jednoduché, že? No, moje Mína má na to jiný názor. Ale kromě pesimistické varianty se zbavit svého milovaného mazlíčka existují i jiné možnosti.
Existuje řada léků na předpis i volně prodejných, které mohou pomoci zmírnit příznaky alergického kašle. Některé z nich zahrnují antihistaminika, kortikosteroidy a dekongestanty. Je také možné, že lékař může doporučit imunoterapii, kdy se pacientovi podávají malé dávky alergenu, aby si tělo postupně vybudovalo odolnost.
Miluji alternativní přístupy a těch je v případě alergického kašle nespočet. Některé z nejpopulárnějších zahrnují akupunkturu, homeopatii a bylinné léky. Někteří lidé také hlásají účinky rozličných diet a detoxikací. Ale je třeba nezapomínat, vždy konzultujte takové metody s odborníkem a nespoléhejte se na ně jako na jedinou formu léčby.
V ideálním světě bychom se alergickému kašli prostě vyhnuli. Ale jak můžeme zabránit jeho výskytu, když máme doma čtyřnohého rozrabiče? Je zde řada věcí, které můžeme udělat, například pravidelně vysávat a čistit domácnost, měnit a čistit ložní prádlo, používat čističe vzduchu a udržovat domácí zvířata daleko od ložnic. Ach, moje Mína mi tuto radu nikdy neodpustí!
Jak jsem již zmínila, mám doma kočku Mínu. Jednoho dne jsem začala pociťovat zvláštní příznaky – dušnost, kýchání a právě ten zákeřný kašel. Kdo by to do mé milované kočičí dámy řekl, že se stane mým vlastním alergenem! Ale ani tato zkouška mne neodradila. Spíše vedla k tomu, že jsem si musela poradit s vlastním alergickým kašlem a o to podrobněji se nyní mohu podělit o své zkušenosti.
Takže, co si z toho všeho vzít? Alergický kašel není radost, to vám jako zkušená bojovnice můžu potvrdit. Ale rozhodně není konec světa. Existují různé způsoby, jak se s ním vyrovnat a dokonce i předcházet jeho výskytu. A když už se s tím setkáte, nezoufejte. Třeba si díky tomu uvědomíte, jak velkou lásku ke své kočičce Míne opravdu chováte.
Napsat komentář