Jestliže víte, co to znamená mít astma, nejspíš také znáte ten pocit, kdy se zdá, že by vám mohl váš vlastní dech ukrást nejen poklid, ale leckdy i pohodu života jako takového. Jako člověk s astmatem bojuji s několika různými spouštěči, které mohou zhoršit mé stavy, a pomalu se učím přistupovat k nim jako k šachovým figurkám – potřebuji je důkladně znát, abych s nimi mohla chytře zacházet. Představte si to jako nekonečnou hru, kde mají různé faktory a prostředí roli oponentů, a každý váš krok může být buď mistrovský tah nebo chyba vedoucí ke zhoršení. A teď si pojďme s velkou dávkou pozitivity a možná i špetkou humoru projít, co všechno může astma ovlivnit negativně, čemu bychom se měli vyhýbat, a co nám naopak může pomoci dýchat s lehkostí.
Zdá se, že se každý rok ten neviditelný dusitel vrací s předpovědí pylové sezóny: pyly. Pokud vám už jenom toto slovo věnuje dech, věřte, že vás chápu jako nikdo jiný. Jako by nestačilo, že mě neustále svědí nos a mám oči jako dvě vodní nádrže, ještě musím řešit, jak se těm malým záludným zrncím vyhnout. A rozhodně se neomezuji pouze na pyly, neboť vzdušné alergeny jako prach, spory plísní nebo zvířecí šupy mají v mé hře také svoje přední místa. Rada pro vás, kteří tohle všechno znáte? Sledujte pylové informační služby a přizpůsobte tomu své outdoorové aktivity, ať už to bude sport nebo lenošení v parku. A ano, mám i zkušenost, kdy jsem kvůli alergiím musela vynechat venčení mého psa a nechat to na šikovném Karlovi, který má s výlety do přírody větší štěstí než já.
Můj osobní nemesis je zcela jistě tabákový dým. A už mi ani nejde o to, že to smrdí víc než ponožky po maratonu nebo že vyžívá moje zajímavé kousky oblečení. Důvodem je, že dráždí moje dýchací cesty takovým způsobem, že se pak na celou noc proměním v pískající dosluhující harmónii. A nemusí to být pouze cigaretový dým – vzpomeňte na smog, který je naší velkoměstskou zvláštností po dobré většinu roku. Pokud žijete ve městě jako já, nemáte možná ani pořádně šanci se takovému ovzduší vyhnout, ale co můžete udělat, je pokusit se minimalizovat pobyt venku při vysokých hodnotách smogu a nezůstávat zbytečně dlouho v prostředí, kde se kouří.
Jo jo, potravinový alergeny – tých je. Stejně jako nepřátelé ve filmech mohou být ti lidé, co k vám přišli na grilovačku a přinesli s sebou něco, co má charakteristickou vůni pozemského ráje, ve skutečnosti zákeřní útočníci na vaše dýchací cesty. Některé potravinové alergeny mají totiž tu záludnou vlastnost, že způsobují přesýpací hodiny reakcí, které mohou vést ke zhoršení astmatu. Mluvím tu o něčem tak běžném jako jsou ořechy, mléčné výrobky, vajíčka nebo ryby. Najednou může být ten křupavý chlebíček s tunovou pomazánkou nebezpečnější než sci-fi monstra z nejnovějšího blockbusteru.
Řeknu vám, že na mě stres působí skoro tak stejně jako na cestu z tandemu v parkové bariéře při sváteční cyklojízdě - zaráží mě to a pak mi prostě chybí vzduch. Jestli je pro vás stres také takovým osobním vyzyvatelem, víte dobře, že astma a stres jsou kamarádi asi jako kočka a myš – může to sice chvíli vypadat jako dojemné duo, ale nakonec to skončí v slzách. Tedy hlavně v případě, že jste tou myší, kterou jméno je "klidné dýchání". Co s tím? Učte se relaxačním technikám, které vám umožní zvládat stres lépe – může to být například jóga, meditace nebo pouhé hluboké dýchání, které vám pomůžou udržet rovnováhu. A věřte mi, nemusíte být žádný guru, abyste se tomu naučili.
Miluji svého pejska jako nic na světě, ale můj dýchací systém si myslí něco úplně jiného. Kdykoli přijde malý čtyřnohý miláček ke mě s tou svou neodolatelnou letitou pohádkou "pohlaď mě", mé dýchací cesty zalarmují jak při náletu na Londýn ve druhé světové válce. Zvířecí alergeny, především ze slin, moči nebo zvířecího kožíšku, jsou pro astmatiky často trofejí na poli bitvy. Co tedy dělat, když máte zvířecího společníka a nechcete se ho vzdát, navzdory varování vašich dýchacích cest? Udržujte domácí čistotu, pravidelně větrejte, a možná zvažte také nějaké ty pokročilejší techniky jako je speciální filtr nebo čistítko vzduchu, což nám doma hodně pomáhá.
Zdá se, že počasí má své vlastní velké plány, a není zrovna nakloněno mým plícm. Zahalené dny mohou být romantické, ale vysoká vlhkost vzduchu rozhodně není můj nejlepší přítel. Vlhký vzduch mi totiž dělá trochu podobně, jako když si člověk sedne do kabiny na převalení v cíli triatlonu – můžete se snažit, jak chcete, ale dýchá se těžko. A co teprve ty vedra! Nemluvě o nečekaných přechodech mezi horkým letním dnem a ledově klimatizovanými prostory. Suchý a chladný vzduch v nákupních centrech může být pro astmatiky také opravdová zkouška. A jako bych mluvila za sebe, asi nejlepší obranou je mít po ruce svoji inhalaci a snažit se řídit doma vlhkost vzduchu pomocí zvlhčovačů vzduchu.
Víte, jestli je něco, co se jednoznačně k astmaťákům nehodí, je to ta pocitová schánka, která přijde s nálamou při cvičení, které příliš prověřuje váš dechový aparát. Moje zkušenost? Cvičení může být i příjemné, ale je důležité znát své meze a nechat si poradit od lékaře, co a jak je pro vás jakožto astmatika vhodné. Zvlášť když si chcete dát tu super intenzivní hodinu Zumba fitness právě, když vám tělo naznačuje, že by raději zůstalo obklopeno polštáři. Pohyb je život, ale pro astmatiky to může být trošku větší výzva. Takže, přátelé, poslechněte své tělo a najděte si aktivitu, při které vaše plíce neprotestují, jako by se chystaly na barikády.
A v tomto našem seznamu spouštěčů se dostáváme k samotným dýchacím cestám, které jsou místem, kde se odehrává finální souboj mezi astmatem a všemi těmi potenciálními hrozbami. Dýchací cesty astmatiků jsou jakousi privilegovanou zónou, kde se rozhoduje o tom, zda bude náš dech jemný, jak vánek v jarní zahradě, nebo se bude podobat spíše znepokojenému zvířeti v pasti. Údržba, pozornost a péče o naše dýchací cesty jsou zásadní, a to nejen v souvislosti s tím, co jíme nebo jaké vzduchu dýcháme, ale i s tím, jak se k sobě chováme v souladu s potřebami našeho těla. Stačí malá změna, aby se z klidného dýchání stala ta známá pískající symfonie, které se snažíme všichni vyhnout.
Tak to jsou věci, ke kterým mám jako astmatička obzvlášť vřelý vztah. Snad jsem vás svými zážitky a radami trochu pobavila a možná i poučila. A teď, milí přátelé, si jděte dát ten čerstvý vzduch, samozřejmě pouze pokud to okolnosti dovolují, a pokud ne, tak vás ujistím – nejste v tom sami. Ať už se potýkáte s některým z těchto spouštěčů, nebo jen přemýšlíte, jak svému blízkému s astmatem usnadnit život, ať vám dech slouží jako ten nejlepší společník!
Napsat komentář