Načítání…

Jaký je rozdíl mezi intolerancí a alergii?

  • Domů
  • Jaký je rozdíl mezi intolerancí a alergii?
Jaký je rozdíl mezi intolerancí a alergii?

Přesně jak to vidím: co to je intolerancí a alergie?

Někdy lidé mění intoleranci a alergii jako by byly synonyma. To je ale jen omyl, který může vést k nedorozuměním a nepřesnostem. Ačkoli oba termíny označují reakci našeho těla na určité látky, že jsou podstatně odlišné.

Intolerance v těle je situace, kdy náš organismus nereaguje správně na určité potraviny, což vede k různým nepříjemným symptomům. Naproti tomu, alergie je stav, kdy náš imunitní systém reaguje na látku (alergen), na níž by normálně neměl, a jeho odezva je často silná až brutální.

Přestože jsem nikdy netrpěla vážnou potravinovou alergií, mám osobní zkušenost s intolerancí. Jak u mě tak u mých nejbližších. Ve světle těchto zkušeností vám chci stručně vysvětlit rozdíly mezi těmito dvěma stavy.

Pojďme se ponořit: jak intolerancí ovlivňuje naše tělo?

Kdo z nás nezažil nepříjemné pocity po konzumaci určité potraviny? Byla to možná nechutná pochoutka od babičky, kterou jsme si nemohli odpustit, nebo ten božský dortík v cukrárně, na který jsme nemohli odolat. A pak to přišlo: nadýmání, plynatost, bolest břicha... Znáte to, viďte? To je právě intolerancí. Tělo nám svým způsobem říká: "Hele, toto mi moc nesvědčí, měli bychom to vynechat."

S intolerancí je to takové, jako by naše tělo nevědělo, co s určitou látkou pořádně dělat. Neumí ji správně strávit a tak se jí zbavuje, jak nejlépe umí. Bez ohledu na to, kolik nepříjemností nám tím způsobí.

Zasvatím vás do tajemství: co je to alergie?

Alergie je jiná káva než intolerancí. Zde naše tělo na určitou látku reaguje velmi silně, i když by vlastně vůbec nemělo. Imunitní systém, který by nás měl chránit před škodlivými viry a bakteriemi, považuje tuto (vlastně neškodnou) látku za nepřítele a bojuje proti němu.

Boj imunitního systému ale neprobíhá bez následků. Dochází k řetězci reakcí, které se projeví jako alergická reakce - svědění, kopřivka, dušnost.... Pokud je alergie silná a rychlá, může dojít až k anafylaktickému šoku, což je život ohrožující stav.

Alergie vs intolerancí: rozdíly, které byste měli znát

Přestože se alergie a intolerancí mohou navenek projevovat někdy podobně, jejich příčiny a průběh jsou odlišné. Zatímco alergie je reakce imunitního systému, která může být okamžitá a drastická, intolerancí, jak jsem již zmínila, je dána neschopností těla správně strávit určité látky a její průběh bývá spíš dlouhodobý a pomalý.

Další důležitý rozdíl je v tom, jak se s těmito stavy dá naložit. U alergie je důležité alergen úplně vyloučit z jídelníčku, protože jakákoli jeho přítomnost může vyvolat alergickou reakci. U intolerance je to o trochu složitější. Některé potraviny můžeme konzumovat, ale jenom omezeně. A některé musíme vyřadit úplně, aby se tělo mohlo zotavit.

Inteligentní rozhodnutí: jak přistupovat k alergiím a intolerancím?

Pokud máte podezření, že trpíte alergií nebo intolerancí, je nejdůležitější první krok vyhledat lékaře. Pro diagnózu alergie se používají alergologické testy, kde se testuje reakce těla na možné alergeny. U intolerance se diagnostika dělá trochu jinak a často je nutné provést vyšetření stolice nebo krve.

Osobně jsem prošla testováním intolerance a musím říci, že to byla velmi užitečná zkušenost. Díky němu jsem se dozvěděla, jaké potraviny bych měla ve svém jídelníčku omezit a čím to mělo pozitivní vliv na moje zdraví i pohodu. Nicméně, i když se nám nějaká potravina nezdá, je důležité nevzdávat se a hledat další možnosti a alternativy.

Rychlé tipy na závěr: jak zvládnout život s intolerancí a alergií

Život s intolerancí nebo alergií nemusí být nutně omezený. Je sice pravda, že některé potraviny musíme z našeho jídelníčku vyřadit, ale na druhou stranu nám to může otevřít cestu k novým chutí a receptům, které bychom jinak neobjevili.

Pokud mám tip, co nejvíce mi pomohlo, pak je to plánování jídel a vytváření seznamu potravin, které mohu jíst. Také experimentování s novými recepty a přísadami je zábavné a může přinést hodně radosti. A také nezanedbatelné je porozumění vašemu tělu a poslech svých potřeb.

Intolerance a alergie jsou skutečně dvě rozdílné věci a o každé bychom měli vědět co nejvíce. Doufám, že vám můj článek pomohl vyznat se v této problematice a přinesl vám užitečné informace. Dobrou chuť!

Napsat komentář