Načítání…

Proč nejíst jogurty?

  • Domů
  • Proč nejíst jogurty?
Proč nejíst jogurty?

Co to jsou jogurty a proč je dneska všichni konzumují?

Víte, co je tak zajímavé na jogurtu? Jo, jogurt je kultura. Pochází z pradávných časů, kdy lidé zkvasili mléko, aby ho udrželi stravitelným déle. V dnešní době splňoují jogurty nejen funkci výživy, ale také jsou stížnostmi na absurdy moderního jídelníčku, který je někdy plný nepřirozených surovin a aditiv.

Pokud si připravíš sklenici jogurtu doma, je to docela jednoduché. Ale co když ho koupíš v obchodě? Jak může něco, co by mělo být tak přirozené a jednoduché, obsahovat tolik složek, které ani nedokažeš vyslovit? Takže se zeptejme - proč skutečně konzumovat jogurty?

Důležité je vědět, co jíš

Jasně, určitě to každý z nás zná. Všechno, co jíme, by mělo obsahovat co nejméně přidaných látek a přísad. Ale co když si nejsi jistá, co všechno v jogurtu je? Dá se tam něco skrýt? No, asi by tě to mohlo překvapit.

Nejedná se jen o problemy s přísadami ve zpracovaných potravinách, ale také o přítomnost cukru, málo vlákniny, obecně ne vysoce kvalitní zdravé složky, ale pití jogurtů plného cukru a umělých příchutí rozhodně nepomůže vaší zdravé stravě.

Redukce tuku nemusí být vždy to pravé

Nikdo neočekává, že bychom měli jíst jen tuky, ale také není dobré je úplně vyloučit ze stravy. Něco jako nízkotučný jogurt může být na první pohled atraktivní, ale všimli jste si, kolik cukru tam může být jako náhrada za chybějící tuk?

David, můj muž, se takhle snažil zdravě stravovat, ale nějaký čas trvá, než člověku dojde, že i taková maličkost jako je ten jogurt, může způsobit víc problémů, než by čekal. Proto si teď dáváme pozor a volíme plnotučné varianty, které bývají méně upravované a méně sladké.

Jogurty a životní prostředí

Jistě, jíme, co chceme, ale co na to naše planeta? Víte, jak mnoho odpadu vzniká produkcí a konzumací jogurtu? Hromady plastu, papíru a dalších odpadů, které končí na skládkách nebo dokonce v oceánech.

Ano, jogurty jsou pohodlné a snadno přenosné, ale také generují velké množství odpadu. A navíc, výroba jogurtu vyžaduje také značné množství vody a energie. Myslíme si, že všechny ty malé jogurty, které snídáme, neublíží. Ale co když se podíváme na celkový obraz naší spotřeby a dopadů na životní prostředí?

Zvýšené riziko zdravotních problémů

Jogurty mohou svým složení a vysokým obsahem cukru způsobit řadu zdravotních problémů, od nadváhy až po diabetus 2. typu. I když to zpočátku nevidíš, může se tahle lákavá sklenička stát časem neřízenou bombou pro zdraví.

Nemyslím, že bychom měli všechny jogurty hromadně přestat konzumovat, ale je důležité být si vědom toho, co jíme, a zvolit variantu, která je pro naše zdraví nejlepší. Důležitá je umírněnost a vyváženost na jídelníčku. Jogurt jako takový v přiměřeném množství může být zdravý, ale jakmile překročíme hranice, je to už něco jiného.

Alternativy pro jogurty

Nakonec se může zdát, že vše, co říkám, je proti konzumaci jogurtů. Ale to vůbec není pravda. Já sama jogurt miluju, ale vím, že mým tělem musím pečovat, a tak hledám zdravější alternativy.

Nebudem popírat, že jsem někdy byla na nízkotučných jogurtech závislá. Ale teď už vím, že můj tělo potřebuje celé a čisté potraviny. Takže co třeba místo jogurtu vybrat tvaroh? Nebo co takhle si občas dopřát místo jogurtu ořechy nebo semínka? Skvělou alternativou jogurtů jsou také bílkovinové třesy, které jsou skvělým doplňkem stravy nejen pro sportovce.

Moje vlastní zkušenost

Ne vždy jsem byla takto uvědomělá. Vzpomínám si na dobu, kdy jsem pravidelně jedla jogurty bez ohledu na jejich složení. Byla jsem si jistá, že dělám něco dobrého pro své zdraví.

Jenže pak jsem narazila na článek o přidaných cukrech, nízkotučných potravinách a jejich dopadech na naše zdraví. Bylo to jako blesk z čistého nebe. Začala jsem se věnovat detailnímu zkoumání obsahu svých oblíbených jogurtů a byla jsem šokována.

Vše, co jsem dodnes považovala za zdravé a dobré pro mé tělo, najednou přestalo být tak jasné. Začala jsem hledat alternativy a dnes, i přesto, že stále mám ráda jogurt, jsem opatrnější a ráda si vše pečlivě vybírám.

Je jednoduché zamilovat se do sladkého a křehkého jogurtu, ale bylo by chybné myslet si, že neexistují lepší a zdravější alternativy. Doufám, že tento článek vás inspiroval k přemýšlení o tom, jaké potraviny konzumujeme a jak mohou ovlivnit naše zdraví a životní prostředí.

Pamatujte, že je to všechno o rovnováze. Neznamená to, že musíte jogurty zcela vyloučit ze své stravy, ale mějte na paměti, jaké mohou mít důsledky pro vaše zdraví a zdraví naší planety.

Napsat komentář