Načítání…

Co dát detem na alergii?

  • Domů
  • Co dát detem na alergii?
Co dát detem na alergii?

Co je alergie a jak se projevuje?

Alergie je v podstatě přehnaná reakce naší imunitní soustavy na některou konkrétní látku, kterou nazýváme alergen. Alergii mohou způsobit například prach, pyly, zvířecí srsti, některé potraviny a mnoho dalších látek. Projevy mohou být odlišné a mohou se lišit i podle toho, jakými cestami se s alergenem setkáváme. Obecně řečeno, mohou alergie způsobovat nepříjemné příznaky, jako jsou svědění, zarudnutí, kýchání, rýma, ale i vážnější záležitosti. Rozumíte mi, ano?
V mém případě to je poměrně komplikované. Nejsem alergik, ale moje malá holčička Markéta ano. Když zjistíte, že máte doma malého alergika, svět se vám může na chvíli zatočit. Ale nezoufejte, věřte mi, toto téma už mám pečlivě prozkoumáno a rád vám podám svůj nabytý poznatek.

Co dělat, když se objeví alergické příznaky?

Nu což, když se objeví alergické příznaky, nesmíme zůstat lhostejní. Je důležité vědět, co dělat a jak rychle jednat. Některé alergické reakce mohou být velmi silné a rychlé, takže pokud máte podezření, že vaše dítě má alergickou reakci, měli byste okamžitě kontaktovat lékaře.

Samozřejmě, musíme vědět, jak alergické příznaky poznat. A to už v některých případech může být celkem výzva. Obecně můžeme říct, že pokud se objeví nějaké neobvyklé projevy, jako je například silné svědění, zarudnutí kůže, vyrážka, kýchání, rýma, kopřivka, dušnost, měli bychom být ve střehu. Ale ani jiné projevy nemusí zůstat bez povšimnutí!

Jak vzniká alergie?

Alergie je složitý fenomén. Neexistuje jednoduchý způsob, jak bychom mohli přesně předpovědět, kdo a kdy se stane alergikem. Jak jsem již předeslal, málo maminka je také alergik. Naše cesta pochopením a zvládnutím její alergie byla delší. Ale to je zase příběh na jiný čas.

Možnosti léčby alergie u dětí

Myslím, že je důležité zmínit, že léčba alergie je postavena na dvou pilířích. Prvním je prevence, druhým pak léčba akutních stavů. Akutní stavy, tedy ty momenty, kdy dojde k silnému projevu alergické reakce, je třeba řešit rychle a efektivně. Většinou se v takových případech využívají léky, které jsou schopny rychle ulevit od příznaků.

Alergie a výběr správného léku

Rozhodování o tom, který lék je pro vaše dítě nejlepší, by měl být v kompetenci lékaře. Ale vězte, že existuje řada léků, které se používají k léčení alergií u dětí. Některé z nich mohou být použity i předcházejícímu vystavení alergenu, aby se zmenšila reakce organismu.

Alergie a životní styl

No a poslední, ale neméně důležitou roli, hraje i životní styl. Myslím, že je potřeba mít na paměti, že alergie je chronické onemocnění a tak nejběžnějším způsobem, jak s ním bojovat, je snaha o minimalizaci kontaktu s alergeny. To může znamenat, změnu stravovacích návyků, zvláště pokud jde o alergii na potraviny, ale také třeba změny v bydlení. Například v případě alergie na prach může mít velký vliv kvalita vzduchu v místě bydliště.

Závěr

Nakonec bych chtěl říct, že ačkoli alergie určitě nelze považovat za něco příjemného, není důvod k panice. Ano, život s alergií může být někdy komplikovaný, ale je možné najít způsoby, jak ji zvládnout a žít plnohodnotný život. A to je to, co já a moje malá Markéta každodenně děláme.

Napsat komentář