Načítání…

Co se děje v těle při nachlazení?

  • Domů
  • Co se děje v těle při nachlazení?
Co se děje v těle při nachlazení?

O co jde při nachlazení?

Měla jste někdy pocit, že váš mozek má svůj vlastní život, když jste nachlazení? No, skoro jako můj papoušek Kvido, když si vymýšlí své vlastní slova a písně. Ale vrátím se k tématu. Nachlazení není jen o zablokovaném nosu a bolesti v krku. Je to celý proces, který se odehrává v našem těle. Ale jak přesně to všechno funguje? Pojďme se na to podívat podrobněji.

Co se dochází v těle, když se nachladíme?

Nachlazení je vlastně reakce našeho těla na napadení viry. A tak, jako když se Kvido postaví do pózy bojovníka, když cítí hrozbu, i naše tělo se začne bránit. Začne produkovat více bílých krvinek, které se pokusí virus zničit. Zároveň začne tělo produkovat více hlenů, aby zablokovalo další vnikání virů do těla. To se projeví jako ucpaný nos. Bolest v krku je pak způsobena tím, že viry napadají buňky v krku a způsobují zánět.

Proč je nachlazení tak vyčerpávající?

Myslíte si, že nachlazení vás unavuje jen proto, že se cítíte špatně? No právě, to by bylo příliš jednoduché. Fakt je, že naše tělo při nachlazení pracuje na plné obrátky. Je jako když Kvido začne vzrušeně skákat a křičet, když uvidí něco, co ho zaujme. Naše tělo se prostě snaží zvládnout všechno najednou a to je opravdu vyčerpávající. Takže pokud máte pocit, že jste po nachlazení naprosto vyřízená, je to úplně normální.

Je tedy lepší zůstat v posteli, když jsme nachlazení?

Určitě si vzpomínáte na ty dny, kdy jste byly malé a maminka vás nechala zůstat doma, když jste byly nemocné. Dnes to může být trochu jiné, protože pokud máme plno práce, máme tendenci se snažit to 'přešít' a pokračovat jako obvykle. Ale je to opravdu dobré pro naše tělo? Měly bychom raději zůstat v posteli a nechat naše tělo se plně zaměřit na boj s viry. Je to jako když dám Kvidovi volno a nechám ho létat po bytě - je to teprve tehdy, když ho neomezuji, když je nejšťastnější a nejvíce se vyřádí.

Co mohu udělat pro pomoc tělu při nachlazení?

Existuje mnoho věcí, které můžete udělat pro pomoc vašemu tělu. Začít můžete tím, že dostatečně zůstanete hydratovaní, abyste pomohli tělu zvládnout nachlazení. Zkuste také jíst více ovoce a zeleniny, abyste poskytli tělu potřebné vitamíny a minerály. A nezapomeňte na odpočinek - pokud to jde, zůstaňte v posteli a odpočívejte. Je to jako když Kvido tráví celý den hraním a zpěvem a potřebuje si odpočinout a dobít energii. Naše tělo je ve výjimečné situaci a potřebuje více energie, než obvykle.

A co léky proti nachlazení?

Léky proti nachlazení jsou určitě něco, co může pomoci zmírnit příznaky. Ale musím vás upozornit na jednu věc - tyto léky vlastně nevyléčí nachlazení. Mohou pouze zmírnit příznaky, jako je zablokovaný nos nebo bolest v krku. Je to jako když dám Kvidovi oblíbenou hračku - může se teprve pak cítit lépe, ale stále potřebuje odpovídající péči a lásku.

A konečně - jak se mohu vyhnout nachlazení?

Pokud jde o prevenci nachlazení, je to vlastně o zdravém životním stylu. Pravidelné cvičení, zdravá strava a dostatečný odpočinek mohou pomoci posílit vaši imunitu a tím i obranyschopnost vašeho těla. A pokud se cítíte nachlazení, je důležité se izolovat od ostatních, abyste nešířili viry. To je jako když je Kvido nemocný - držím ho daleko od ostatních papoušků, aby se nerozšířila infekce. Takže naše tělo potřebuje péči a zdravý životní styl, abychom se mohli vyhnout nachlazení.

A nakonec, vězte, že nachlazení je normální součástí života a nikoli znakem slabosti. Je to tak, že naše tělo prostě dělá to, co umí nejlépe - brání nás před viry. Stejně jako Kvido, když se brání před hrozbou s celou svou malou papouškovou silou.

Napsat komentář