Načítání…

Jak efektivně řešit akutní alergickou reakci: První pomoc při alergiích

  • Domů
  • Jak efektivně řešit akutní alergickou reakci: První pomoc při alergiích
Jak efektivně řešit akutní alergickou reakci: První pomoc při alergiích

Akutní alergie jako nezvaný vánoční host

Představte si to: je Štědrý den, venku padají první vločky sněhu, děti netrpělivě vyhlížejí Ježíška a najednou to přijde. Myslím teď něco mnohem méně příjemného než dárky pod stromečkem. Akutní alergická reakce! A jak to už bývá ky ironii, tyto potíže se nejraději ohlašují ve chvílích, kdy to nejméně čekáte. Například u oříšků na vánočním stole, které najednou spustí nečekanou řetězovou reakci. Nebo, když si děti v pohnutí rozbalování dárků nevšimnou, že jim malé peříčko z nových bačkor utíká přímo do nosu.

Ano, eliška a Viktor jsou na tom podobně jako já, takže si můžeme připadat jako malý alergický klub, když nás všechny zachvátí kýchání a zrudlé oči současně. Ale nezoufejte, s alergiemi se dá bojovat, a to i během svátků, a já vám poradím jak.

Základní kroky: Co dělat, když přijde na tělo?

Jsem Rostislav a už léta bojuji s alergiemi, takže vím, jak nečekaně a rychle dokážou zkomplikovat den. Prvním krokem, o kterém mi bude asi každý alergik přitakat, je zjistit, co přesně alergickou reakci vyvolalo. Pokud víme, že jsme alergičtí na konkrétní věci, snažíme se jim samozřejmě vyhnout velkým obloukem, ale co když nás překvapí něco nového? Je dobré dát si vše do souvislostí. Například, po jídle nebo po kontaktu s nějakým zvířetem. Okamžitě po vzniku reakce je dobré zastavit expozici alergenu, což znamená odstranit zdroj alergie z našeho bezprostředního okolí.

Pak nastává čas na lékárničku. Antihistaminika, která slouží jako první pomoc při alergické reakci, by v ní měla být vždy po ruce. Pokud máte s sebou děti, nezapomeňte na vhodnou dětskou verzi léku. Mám tu skromnou zkušenost, že tyto medikamenty zabírají skoro vždy tak rychle, že do doby, než uvaříte kapra, už se budete cítit mnohem lépe... pokud samozřejmě nejste alergičtí i na ryby.

Strategie dlouhodobého boje s alergiemi

Kapra jsem zmiňoval jen náhodou, ale představte si, že byste byli na něj alergičtí – asi by to byla dost zpackaná Vánoce. Proto je nejlepší mít dlouhodobou strategii pro boj s alergiemi. Já osobně dbám na předcházení kontaktu s alergeny, které znám, to znamená, že většinou nosím s sebou vlastní jídlo nebo se vyhýbám místům, kde bych se mohl setkat s problematickými látkami. Také pravidelně navštěvuji alergologa a podstupuji testy, abych zjistil, zda se má intolerance něčeho nezměnila nebo zda na něco nedostanu alergii nově.

Dalším důležitým aspektem je údržba domova. Alergeny se totiž mohou schovávat kdekoli – v prachu, kobercích, záclonách, postelích, dokonce i v plyšácích, jimiž Eliška tak ráda zdobí svůj pokojíček. Proto je dobré doma udržovat čistotu, vysávat a pravidelně měnit a prát ložní prádlo na vysokých teplotách, aby se alergeny zničily.

Nezapomínejme na imunitu

Věděli jste, že alergie se může zlepšit či zhoršit podle toho, jak si vede naše imunitní systém? Já sám jsem za poslední roky prošel obdobími, kdy jsem byl alergický snad na všechno, a pak zase takovými, kdy jsem toleroval i věci, které mi dříve způsobovaly potíže. Tělo je prostě fascinující stroj a imunita hraje při alergiích klíčovou roli. Zdravá strava, dostatek spánku, pravidelné cvičení a vyhýbání se stresu jsou základní pilíře silné imunity. A nejen to, ale taky skvělý způsob, jak si užít život i bez alergických reakcí.

Nosím s sebou tedy vždy svačinu plnou vitamínů, dávám si bacha na kvalitní spánek – a věřte mi, se dvěmi energickými dětmi to není vždycky lehké – a snažím se věnovat čas relaxaci i aktivnímu odpočinku při sportu. A nepodceňuju ani psychickou stránku věci. Pokud se mi podaří udržet stres na uzdě, mám pocit, že je můj alergický klub o něco méně aktivní.

Když tradiční medicína nedostačuje

Ne všechny alergie se dají léčit přes pult lékárny nebo na předpis od doktora. Existují alternativní metody, které bychom neměli odsuzovat, než je sami vyzkoušíme. Já sám jsem namíchl spoustu bylinkových nálevů a používám různé doplňky stravy, které mi pomáhají udržovat alergie na uzdě. Nedávno jsem dokonce experimentoval s domácím čisticím prostředkem na bázi octa a esenciálních olejů – a otázkou zůstává, zda to opravdu pomohlo mým alergiím, nebo to bylo jen přání myslet si, že dýchám čistěji.

Co se alternativních metod týče, nezapomeňte, že je dobré držet se osvědčeného pravidla: vše s mírou a po konzultaci s odborníkem. Ačkoliv můžete číst o zázračných účincích nějaké bylinky z chorvatských hor, nemusí to nutně znamenat, že je to pro vás to pravé. Každý organismus je originál a reaguje jinak.

Když přijdou Vánoce a s nimi... jehličí

Vánoce jsou krásné, ale pro alergiky mohou znamenat také čas zvýšeného rizika. Víte, jehličí může být pro někoho opravdu riskantní záležitost. Ačkoliv máme umělý stromek, aby se Eliška s Viktorem vyhnuli alergii na pravé jehličí, stále je tu spousta dalších vánočních nástrah – ořechy, mandarinky, vánoční cukroví... Seznam je dlouhý a ne každá alergie se ohlásí hned, někdy přijde jako nepříjemné zpožděné vánoční dárek.

Proto je dobré být opatrný a sledovat, jak naše tělo reaguje na různé typy potravin a dekorací. Věřte mi, po nehodě s vánočním věncem plným pravého jehličí, který měl vyzdobit naše dveře, jsem se poučil. Vždy si dvakrát ověřím, co kupuji, a s jakými materiály budu pracovat, abych předešel nechtěné reakci. Svátky mají být přeci jenom o radosti a pohodě, ne o kýchání a svědění očí.

Alergie u dětí: trochu jiný příběh

Děti a alergie – to je celá kapitola sama o sobě. Jak jsem již zmiňoval, ani Eliška s Viktorem nebyly ušetřeny. A jelikož jsou ti malí, mají na alergie mnohem citlivější reakce. Přestože jim nemůžeme práci imunitního systému vysvětlit tak, aby tomu plně rozuměly, můžeme jim vštípit základní návyky, které jim pomohou snížit riziko expozice alergenům.

To znamená, že vybíráme hračky, které se snadno čistí, učíme je správnému mytí rukou a postupně je seznamujeme s tím, které potraviny jsou pro ně bezpečné a které by se měly vyhnout. A jako bývalý skaut, který vždycky hledá způsoby, jak překonat každou výzvu, se snažím tato pravidla prezentovat jako dobrodružství – hru na detektivy, kteří odhalují skryté nebezpečí.

Vyváženost a pozitivita je klíčem

Celkově vzato, život s alergiemi je o vyváženosti. Jde o to držet se toho, co vám dělá dobře, avšak bez toho, abyste se úplně izolovali od okolního světa. A hlavně, nepřestávejte být pozitivní. I přes všechny kýchání a svědění, mám rád každou novou výzvu, kterou alergie přinesou, protože mi to připomíná, že můžeme být odolní vůči mnoha věcem, pokud k tomu přistupujeme s tím správným mindsetem.

S humorem to jde všechno lépe a i když někdy vzdychám, že mám zrovna alergii na pondělí, vím, že s úsměvem a tabletkou antihistaminika je to rozhodně snesitelnější. Takže nezáleží na tom, co vám Štědrý den právě chystá, s trochou plánování a optimismu to zvládnete, i kdyby vás měl každý kousnutý oříšek pozdravit kýchnutím. Přeji vám krásné a klidné Vánoce – prosím, bez alergických překvapení!

Napsat komentář