Načítání…

Jak poznam že mám astma?

  • Domů
  • Jak poznam že mám astma?
Jak poznam že mám astma?

Poznávajíce astma: Příznaky a diagnostika

Ano, ano, rovnou se toho chytnu za pačesy. Já, Pavel, mám tu dnes pro vás pohlavkárnu důležitou tématiku a to je astma. Astma, ono to tak trochu zní jako když se špatně vyslovíte a chtěli jste říct „asmara“, což je hlavní město v Eritreji, ale to už jsem možná lehce odbočil. Jeskyně plná mýdla, to je to co může člověk v hlavě cítit, když dostane záchvat astmatu. Ale jak poznat, že mám astma a ne něco jiného?

Astma je chronický zánět dýchacích cest, který se projevuje záchvatovitým dušením. Jak vypadá dušení? Představte si, že musíte dýchat přes brčko a na konci brčka je usazen papírový rohlík. Copak to není vřele pěkná představa? Žádná sláva, ne? Různorodé příčiny můžou způsobit zánět, jako je dlouhodobé požití některých léků, kouření, alergie, znečištění ovzduší a dokonce i některé potraviny.

Projevy astmatu: Poznávej jak to hrozit

Ale jak poznám, že mám astma a ne nějaké jiné zdravotní potíže, že? Prvními indikátory mohou být například chronický kašel, dýchavičnost, pískání v plicích, obtíže s dýcháním a také úporné pálení zarudlých očí. A ty se většinou objevují v noci nebo skoro ráno, někdy i během tělesné aktivitě. Jana mi jednou řekla: “Pavle, ty krájíš dřevo jako astmatik běžící maraton.” Tak jsem se začal nad svým zdravím zamýšlet.

Abych byl úplně přesné, je důležité poznamenat, že příznaky se mohou lišit od člověka k člověku. Někdo může mít jen jediný příznak, například kašel, jiný může mít několik příznaků najednou. Je také možné, že příznaky budou mít různou intenzitu, někdy budou slabé, jindy silné. A pokud se tyto příznaky objevují pravidelně a jsou spojeny s expozicí na určitý dráždidlo, například kouř nebo prach, může to být astma. Ačkoli na tom není nic veselého, je lepší to vědět a podstoupit léčbu.

Diagnostika astmatu: Proces testování a potvrzení

Poté, co budete mít důvodné podezření, že byste mohli trpět astmatem, věc už přejde do rukou lékaře. Existuje několik testů, které mohou potvrdit nebo vyvrátit diagnózu astmatu, včetně spirometrického testu, testu provokace dýchacích cest, krevního testu a alergologického testu. Jana například vyzkoušela test s tvrdými slanými tyčinkami, ale od toho jí spíše začalo být akorát špatně.

Lékař také zohlední vaši anamnézu, jak se říká v odborných kruzích. Vypadá to dost strašidelně, co? Ale nemějte strach. Anamnéza je jen fancy název pro vaši zdravotní historii. Lékař se vás zeptá na vaše předchozí zdravotní problémy, ale také na případné alergické reakce. Takže pokud jste alergičtí na slunečnicová semínka, nyní je čas to říct. A pokud jste jako já a alergie na významové sítě v lidské mozkové kůře je pro vás něco úplně nového, pak bude nouzový plán skládat se z režimu zkoušení a omylu. Poté, co lékař zhodnotí vaše příznaky, provede další testy, aby vyloučil jiné možné příčiny vašich příznaků.

Ošetření astmatu: Cesta ke kontrole

Až se dostanete k diagnóze astmatu, naleznete si množství možností, jak tuto nemoc léčit anebo alespoň ji držet na uzdě. Nicméně, stojí za zmínku, že pokud zjistíte, že máte astma, není to konec světa. Stejně jako bezdomovci na ulici nemají střechu nad hlavou a občas ani boty na nohou, tak astma omezuje schopnost volného dýchání. Každý den, Jana se snaží vytlačit z mě trochu pokory skrze všední úkoly, stejně tak se musím jich vyrovnávat, aby vše zůstalo pod kontrolou.

Léčba se různí podle individuálních potřeb a závažnosti příznaků. Mohou se nazývat "rescue inhalers" nebo "controller inhalers", záleží na tom, zda se používají pro okamžité ulevění při záchvatu, nebo pro dlouhodobou kontrolu příznaků. Astmatik také musí vědět, kdy a jak používat svůj inhalátor, protože jeho správné použití může mít velký vliv na účinnost léčby.

V ideálním případě by měl každý astmatik mít "akční plán" nebo jak říká Jana "únikový plán" pro případ, že jej zastihne záchvat astmatu. Takový plán by měl obsahovat informace o tom, jaká léčba je potřebná v jaké situaci, jaká je rověž vhodná prevence a také jak poznat, že se stav zhoršuje a je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Mimochodem, pokud víte, že jste alergičtí na něco konkrétního, doporučuji se tomu co nejvíce vyhnout. I když se to může zdát trochu drastické, může to předejít mnoha nepříjemným záchvatům. Takže pokud jste alergičtí na kočky, možná není dobrý nápad stěhovat se do kočičího útulku. Pokud by vás zajímalo, co si o tom myslí Jana, tak podle ní je dobré mít v životě aspoň jednu kočku. Já se k tomu, jako člověk alergický na kočky, nemohu vyjádřit.

Nejlepším způsobem, jak se vyhnout záchvatům astmatu, je ale přece jen správná léčba a dodržování všech lékařských pokynů. Takže i když možná nechcete, budete muset začít poslouchat svého lékaře až příliš vážně - jako když řekne Jana, že je na čase vytrat podlahu. Nerozumím tomu, ale začal jsem poslouchat.

Závěrem

Tak to je vše, co jsem chtěl říct o astmatu. Je to těžká nemoc, ale lze ji držet pod kontrolou a žít stále plnohodnotný život. A nezapomeňte, že vždy se můžete obrátit na svého lékaře nebo specialistu na astma, pokud si nejste jistí nebo potřebujete další pomoc. Já se teď půjdu pokusit o cvičení jógy, které mi Jana doporučila. Prý je to dobré pro dýchání. Doufám, že se mi to znovu nepodaří spařit nohu o svíčku. Takže mějte se fajn a buďte zdraví!

Napsat komentář