Načítání…

Histamin v potravinách - Jakých jídel se vyvarovat při histaminové intolerance?

  • Domů
  • Histamin v potravinách - Jakých jídel se vyvarovat při histaminové intolerance?
Histamin v potravinách - Jakých jídel se vyvarovat při histaminové intolerance?

Histamin a jeho role v těle

Histamin je organická sloučenina s mnohostrannou rolí v našem těle. Působí jako neurotransmiter, je důležitý pro stahy hladkého svalstva, zvyšuje propustnost cév a zapojuje se do imunitních reakcí. Ačkoliv je v malém množství pro organismus nezbytný, jeho nadměrná koncentrace může vést k nepříjemným reakcím, jako je alergie nebo histaminová intolerance.

Většinou si naše tělo s histaminem poradí samo – máme speciální enzymy, které jeho hladinu regulují. Problém ale nastává, když tyto enzymy nefungují správně, nebo když histaminu přijmeme více, než je tělo schopno zpracovat. To může mít za následek řadu nepříjemných příznaků.

Jaké potraviny obsahují hodně histaminu?

Potraviny s vysokým obsahem histaminu bývají ty, které prošly fermentačním procesem nebo dlouhou dobou skladování. Klasickými příklady jsou zrající sýry, uzeniny, kvasinky, některé druhy ryb a mořských plodů, ale také fermentované nápoje jako víno nebo pivo.

Na seznamu se také objevují některé druhy zeleniny a ovoce, jako jsou rajčata, špenát, avokádo, nebo jahody a citrusy. Nezapomeňme na luštěniny, ořechy a sojové produkty, které rovněž mohou obsahovat větší množství histaminu.

Co je histaminová intolerance a jak se projevuje?

Histaminová intolerance je stav, kdy dochází k hromadění histaminů v těle především kvůli nedostatečné aktivitě enzymů, které mají za úkol histamin odbourávat. Projevuje se různorodými symptomy, jako jsou bolesti hlavy, kopřivka, zažívací potíže, rýma nebo i astmatické obtíže.

Je důležité uvědomit si, že příznaky mohou být individuální a závislé na množství přijatého histaminu. Proto je vhodné vést si potravinový deník, v němž si budete zaznamenávat vlastní reakce na jídlo a moci tak identifikovat potenciální problematické potraviny.

Stravovací návyky, které mohou pomoci

Prevence je v případě histaminové intolerance klíčová. Důležité je dbát na čerstvost potravin, výběr těch s nízkým obsahem histaminu a vyhýbání se konzervovaným a fermentovaným produktům. Ve vaší kuchyni by měla převládat čerstvá zelenina, ovoce, maso a mléčné produkty.

Nezapomínejme také na metody přípravy jídla – krátké vaření nebo pečení může množství histaminu v potravinách snížit. A co naopak zvýší jeho hladinu v jídle? Nesprávné skladování a znovu ohřívání. Proto je lepší připravovat menší porce, abyste se vyhnuli potřebě ohřívání.

Tipy pro nákup bez histaminových potravin

Při nákupu potravin je dobré sledovat etikety a dávat přednost čerstvým a mraženým produktům. Obchodní řetězce často nabízejí speciální sekce pro osoby s intolerancemi, kde najdete potraviny s nízkým obsahem histaminu.

Ještě jeden tip: kupte si kvalitní mražená masa a ryby, která obsahují méně histaminu než jejich chlazené nebo v lahvičkách uložené protějšky. A nezapomeňte – nejlepší je strava, kterou si připravíte doma z čerstvých surovin.

Zajímavé fakty o histaminu

Víte, že histamin není jen součástí některých potravin, ale produkuje ho i naše tělo? A že je to právě histamin, který má na svědomí typické příznaky alergické reakce? Navíc, u lidí, kteří mají intolerance na histamin, lze při správné diagnostice a léčbě dosáhnout značného zlepšení kvality života.

Dokonce existují studie, které naznačují, že stres může zvyšovat uvolňování histaminu v těle. Takže si dejte pauzu a relaxujte – prospěje to nejen vaší duši, ale snížíte tím i hladinu histaminu!

Seznam potravin s vysokým a nízkým obsahem histaminu

Webová stránka Zdraví a výživa nabízí užitečné seznamy potravin, které by měli lidé s histaminovou intolerancí při svém stravování zvážit. Jednoduše si je můžete uložit do mobilu nebo vytisknout a mít je tak po ruce při vašem dalším nákupu.

Mezi potraviny s vysokým obsahem histaminu patří například kyselé zelí, staré sýry, salámy, avokádo, špenát a mnohé další.

Napsat komentář