Načítání…

Jak poznám že mám celiakie?

  • Domů
  • Jak poznám že mám celiakie?
Jak poznám že mám celiakie?

Co je to vlastně celiakie?

Ahoj, Rostislav tady. Dnes mluvíme o něčem, co možná nazýváte jako "glutenová nemoc", případně "glutenovou intolerancí", ale odborné jméno této nemoci je celiakie. Celiakie je závažný autoimunitní stav, který byste měli brát vážně. Pokud jeste s tímto pojmem nemáte zkušenosti, snad Vám to dnes pomůže lépe pochopit. Je to nepřátelský neviditelný útok na vaši střevní sliznici, který vede k mnoha zdravotním potížím, pokud se neléčí včas.

Známky a příznaky celiakie

Celiakie se obvykle projevuje řadou nepříjemných příznaků, které mohou být na první pohled nepřímo spojeny se stravou. Například chronic a trvalá únava nebo anemie mohou být jedním z prvních varovných signálů. Každopádně, před pár lety se mi jednoho dne neuvěřitelně zhoršil zrak. Byl jsem na oční klinice, kde mi řekli, že můj zrak je v pořádku, ale já ho viděl blíže a blíže. Začal jsem pátrat a zjistil, že i tento příznak může souviset s celiakií.

Diagnóza celiakie - jak to funguje?

Když se podíváme na diagnostiku celiakie, je to trochu složitější. Dělají se krevní testy, genetické testy a dokonce i biopsie tenkého střeva. Já sám se toho bál. Hrozně se mi nelíbila představa, že mě budou šťourat vždy v různých částech těla a hlavně v mém delikátním bříšku. Ale nakonec to nebylo tak zlé. Vřele doporučuji všem, aby se nenechali odradit a neignorovali možné příznaky.

Život s celiakií - jak se s tím vyrovnat?

Život s celiakií znamená především změny, velké změny ve stravě, ale i v běžném životě. Musel jsem se naučit číst etikety na potravinách a vyhnout se mnoha jídlům, která jsem dříve jedl pravidelně. Třeba pivo. Jako každý správný Čech jsem miloval pivo. Ale díky celiakii jsem se naučil objevovat nové, bezlepkové varianty, a musím říci, že nejsem zklamán. Také cestování může být trochu komplikovanější, jelikož ne všechny země nabízí bezlepkové možnosti v restauracích.

Léčba celiakie - existuje vůbec?

A na závěr se dostáváme k otázce léčby celiakie. No, bohužel, není zde žádná léčba v klasickém slova smyslu. Jediný způsob jak "léčit" celiakii je úplně vyhnout se gluten. Ale pozor, celiakie zcela zmizí jen pokud se budete vyhýbat gluten naprosto ve 100% případů. Já osobně jsem musel změnit celý svůj způsob stravování, ale všechno je to o adaptaci a nyní už život bez lepku beru jako samozřejmost.

Napsat komentář