Načítání…

Kdy zacina alergická rýma?

  • Domů
  • Kdy zacina alergická rýma?
Kdy zacina alergická rýma?

Rozlišení mezi alergickou a obyčejnou rýmou

Jako maminka jsem se setkala s nespočtem případů rýmy. Moje dítě, Mojmír, si prošlo skoro vším, co si můžete představit. Chřipka, nachlazení, alergie - všechno jsme to zvládli. Proto vám chci dnes povědět o jedné konkrétní podobě rýmy - alergické rýmě, také známé jako senná rýma. Jak jí můžete rozpoznat? Je skutečně jiná než běžný nachlazení? Vezměme to od začátku.

Alergická rýma je specifická reakce organismu na jisté alergeny, přičemž tyto alergeny mohou být různé - od pylů přes roztoče až po srst domácích mazlíčků. Proto se mohou projevy u různých lidí lišit. Ale jak je to s obyčejnou rýmou? Ta je nejčastěji způsobena viry, které se dostanou do nosní dutiny a způsobí zánět. Takže pokud se vám nos zablokuje, pravděpodobně máte obyčejnou rýmu. Ale pokud se k tomu přidává svědění v nose, může to být alergická rýma.

Sezónní anebo celoroční alergická rýma?

Nyní, když si už dokážete představit rozdíl mezi obyčejnou a alergickou rýmou, pojďme se podívat na dva hlavní typy alergické rýmy. Alergická rýma může být totiž buď sezónní, anebo celoroční.

Sezónní alergická rýma je spojena, jak už název napovídá, s konkrétními obdobími roku. Tento typ alergické rýmy je často způsoben vdechováním různých druhů pylů nebo plísní. Například v jarních měsících je typickým alergenem pylová zrna stromů. Můj syn Mojmír má třeba alergii na pyly jehličnatých stromů. Každé jaro tak musíme dvojnásobně sledovat jeho stav a v případě potřeby začít s léčbou.

Na druhou stranu, celoroční alergická rýma může být vyvolána mnoha různými druhy alergenů - například prachem, roztoči nebo domácími zvířaty. Mojmír je alergický i na našeho psa. Poté co jsme si ho pořídili, změnilo se mnoho věcí. Museli jsme psa čistit častěji, vzduchovat pokoj a používat speciální plyšové hračky pro psy, které nevyvolávají alerickou reakci.

Diagnostika alergické rýmy

Pokud máte podezření, že mohou být trpět na alergickou rýmu, je důležité navštívit lékaře a nechat se otestovat. Ale jaký druh zkoušek můžete očekávat? Popíšu vám to.

Obvykle se začne s základním vyšetřením zahrnujícím otázky o vašich symptomech a kdy se objevují. Lékař také provede fyzické vyšetření, kde prohlédne váš nos a hrdlo. Pokud lékař podezřívá alergickou rýmu, může vás poslat na alergologické testy. Jedním z nich je kožní prick test, kdy se na vaši kůži aplikují různé alergeny a sledují reakce organismu. Ve většině případů se podíváme na velikost a závažnost reakce kůže na konkrétní alergen.

Já sama se takového testu zúčastnila, když se u Mojmíra začaly projevovat první příznaky alergie. Bylo to poměrně rychlé a efektivní, i když trochu nepohodlné. Ale stálo to za to, protože jsme tak mohli rychle zahájit léčbu.

Léčba alergické rýmy

Jakmile máte diagnózu, je důležité začít s léčbou. A to je někdy snazší říct než udělat, protože ne vždy je úplné odstranění alergenu možné. Ale pojďme se podívat na základní možnosti léčby alergické rýmy.

Webové stránky poskytují celou řadu doporučení. Některé z nich zahrnují omezení expozice alergenu, což může znamenat zůstat doma během dne, kdy je koncentrace alergenu v ovzduší nejvyšší, nebo pravidelné vysávaní a čištění vašeho domova. Pak jsou zde léky, jako jsou antihistaminika, které blokují chemické reakce, které způsobují příznaky alergie. Existují také nosní spreje, které pomáhají snížit zduření a zánět v nose.

Moje zkušenost s léčbou alergické rýmy Mojmíra je taková, že je důležitá důslednost. Ať už je to omezení kontaktu s alergenem, pravidelné brání antihistaminik nebo použití nosních sprejů - důležité je to dělat pravidelně a dodržovat doporučenou dávku.

Zajímavosti o alergické rýmě

Na závěr si dovolím sdílet několik zajímavostí o alergické rýmě, které jste možná nevěděli. Třeba tu, že alergická rýma je jednou z nejčastějších alergických chorob. Možná také nevíte, že existuje genetická predispozice k alergické rýmě. Pokud tedy někdo ve vaší rodině trpí alergickou rýmou, je pravděpodobnější, že ji můžete mít také.

Další zajímavostí je skutečnost, že začátek alergické rýmy může nastat kdykoli během života. Někteří lidé ji mohou vyvinout jako děti, zatímco jiní mohou začít mít příznaky až v dospělosti. Já osobně jsem se s alergickou rýmou setkala poprvé až u Mojmíra, takže vím, jak je to nepředvídatelné.

Rady na závěr

U alergické rýmy je důležité brát ji vážně a zahájit léčbu co nejrychleji po diagnóze. To vám může pomoci zvládnout příznaky a zabránit zhoršení stavu. Pamatujte také, že je důležitý celkový přístup k léčbě alergické rýmy - nejen brát léky, ale také se vyhýbat alergenům a pravidelně čistit domov.

Snažte se také být trpěliví. I když je alergická rýma nepříjemná, její léčba je proces a může trvat nějaký čas, než příznaky úplně odezní. Držim vám palce!

Napsat komentář